Komplex műszaki mentési és tűzoltási gyakorlatot tartott a Heves Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság augusztus 17-én, a Mátrai Tájvédelmi Körzet egyik fokozottan védett területén, a Tarjánka-szurdokban.
A gyakorlat célja az volt, hogy az irányító és beavatkozó tűzoltói állomány, az őket segítő társszervek, mentőcsoportok és szolgálatok felkészüljenek az eltűnt, megsérült személyek felkutatására, menekítésére, szakszerű elsősegélyben részesítésére – olvasható a Heves Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság honlapján.
A feltételezés szerint a védett területre négy diák engedély és kíséret nélkül túrázni indult.
Kövekből tűzrakóhelyet készítettek, majd tüzet gyújtottak. A feltámadó erős szél egy kis parazsat magával ragadott és meggyújtotta a környező növényzetet. A tűz gyorsan terjedt, egy közeli telken dolgozók észrevették és kihívták a tűzoltókat, akik a felderítést követően megtalálták az egyik diákot egy patakmederben. A fiatal elmondta, hogy négyen voltak, ők okozták a tüzet, de eloltani már nem tudták, ezért elmenekültek. Menekülés közben szétváltak, de nem tudja, hogy a többiek merre tűnhettek el.
Az esethez a gyöngyösi hivatásos és a markazi önkéntes tűzoltók vonultak. A keresésben részt vettek a Mátra Mentőcsoport-Kékes Kutató Mentő Alapítvány tagjai, akik egy keresőkutyával azonnal megkezdték az eltűnt fiatalok felkutatását. A munkát a gyöngyösi rendőrök és főleg helyismeretükkel, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának szakemberei is segítették.
Az egységek feladata az volt, hogy megfékezzék a tüzet és keressék meg az eltűnt diákokat. A munkálatokat a hivatásos tűzoltók irányították, több csoport is alakult, melyek különválva végezték az oltást és a keresést. A civil mentőcsapat kutyája nagy területet vizsgált át, végül mindhárom eltűnt személyt megtalálta. A fiatalokat alpintechnika alkalmazásával emelték ki a meredek és veszélyes helyszínekről, majd quad segítségével szállították el a mentőautókhoz.
A gyakorlat során az ellenőrök figyelemmel kísérték, hogy a mentésvezetők milyen intézkedéseket hoztak, valamint vizsgálták az elsődleges beavatkozások és az együttműködés hatékonyságát, szakszerűségét. A gyakorlat hozzájárult ahhoz, hogy egy hasonló káresemény bekövetkeztekor a mentésben résztvevő szervezetek között biztosított legyen a gyors információáramlás, erősödjön a reakcióképesség, illetve, hogy egy ilyen helyzetet a jövőben még gyorsabban és hatékonyabban lehessen kezelni.
Fotó: Nagy Csaba tű. ftőrm.

Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!