A koronavírus járvány terjedése miatt elrendelt digitális tanrend olyan kihívás elé állította a tanárokat, amelyek gyors, szinte azonnali módszertani megújulást kívántak. A valódi osztálytermet egyik napról a másikra felváltotta a virtuális classroom, a Skype vagy más eddig alig ismert fórum. Az új típusú oktatás természetesen új szemléletű, az interneten keresztül is használható tananyagot és segédeszközöket is kívánt.
A tartalmat Rácz Sándor és Bácskainé Dr. Pristyák Erika készítette, egri kollégájuk, Janik Gábor WordWall3 szaktanácsadó segítségével! A diákok QR kódokkal gyakorolhatják a feladatokat!
A feladatgyűjtemény
A kidolgozott feladatgyűjtemény már a jóval a járvány előtt elkészült, de az alkotók úgy gondolták, hogy a megváltozott oktatási környezethez is alkalmazkodva segítheti az általános iskolában dolgozó földrajztanárok munkáját. A könyv nyomtatott formátumban megjelenés előtt áll, de a vészhelyzet miatt úgy ítélték meg, hogy érdemes online formában mindenki számára ingyenesen elérhetővé tenni, ezzel is segítve az otthoni tanulást.

A feladatgyűjtemény összeállítását azért tartották fontosnak, mert úgy érezték, hiányzik az ilyen műfajú kiadvány a segédeszközök sorából. Azt tapasztalták, hogy a használatban lévő munkafüzetek az egyes témakörök végén nem tartalmaznak ténylegesen összefoglaló, rendszerező funkciót betöltő feladatokat. A másik cél a digitális felületeken megoldható feladatok beépítése volt annak érdekében, hogy a kollégák és a tanulók választani tudjanak a hagyományos és a digitális feladatok közül, hiszen egy-egy téma összefoglalását, az ismeretek rendszerezését mindkét módon végezhetjük. A nyomtatott és az online felületeken kiadott feladatsorok eltérőek, bizonyos szempontból ki is egészítik egymást. Fontos hangsúlyozni, hogy a feladatok a már megszerzett tudásra építenek, az ismeretek elmélyítését, az önálló gyakorlást szolgálják, ugyanakkor egy-egy feladat jól beépíthető a tananyag-feldolgozás menetébe is.
A nyomtatott feladatgyűjtemény és a honlap felépítése
A nyomtatott feladatgyűjtemény és a honlap évfolyamokra és ezen belül témakörökre bontva tartalmazza a hetedik és a nyolcadik osztályos tananyaghoz kapcsolódó gyakorló anyagokat. A feltöltött oldalakon a QR-kódok és linkek a holnapról átnavigálnak ahhoz a több mint 200 feladathoz, amelyek szorosan kapcsolódnak a hagyományosakhoz, de azoktól jellegükben mégis jelentősen eltérnek. Reményeik szerint alkalmasak arra, hogy felkeltsék a tanulók érdeklődését és segítsék az önálló ismeretszerzést, illetve az ismeretek elmélyítését, rendszerezését. A hagyományos és a honlapon elérhető feladattár összesen több mint 400 feladatot tartalmaz.


A feladatgyűjtemény sajátossága a külön fejezetként megjelenő kontúrtérkép (ahogy a honlap nevezi, vaktérkép) gyűjtemény, amely szintén nyomtatható, de természetesen emellé is készültek digitálisan megoldható feladatok. A honlapon elérhetővé tettek olyan segédanyagokat is, amelyek egy-egy fogalmat, jelenséget vagy témát mutatnak be szintén elsősorban összefoglaló, rendszerező jelleggel.


A feladatgyűjtemény még a módosított NAT megjelenése előtt készült, de a folyamatos fejlesztésnek köszönhetően a honlapra is hamarosan felkerül az a két téma (Közvetlen lakóhelyünk földrajza, Életünk és a gazdaság: a pénz és a munka világa), amely új tartalmi elemként jelent meg a 2020-as Nemzeti alaptantervben.
A nyár folyamán kidolgozásra kerülhet az 5-8 osztályos történelem anyag is.
Szeretnék, ha a feladatgyűjtemény feladataival segítséget adhatnánakk a digitális alapokra helyezett földrajztanításhoz. A feladatok közötti böngészéshez sok sikert kívánnak az alkotók!
A honlap elérhetősége: www.sites.google.com/view/foldrajzifeladatok

Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!