Ha az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet is jóváhagyja a vakcinát, akkor elkezdődhet az oltás a kínai készítménnyel is – közölte Müller Cecília országos tiszti főorvos a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs pénteki tájékoztatóján.
Egyértelműen a harmadik hullám felszálló ágában vagyunk. Az elmúlt napon 3093 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést, ezzel 397 116 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 110 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 14 145 főre emelkedett. A gyógyultak száma folyamatosan nő, jelenleg 302 689 fő, az aktív fertőzöttek száma 80 282 fő. 4024 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 352-en vannak lélegeztetőgépen – mondta Müller Cecília.
Hozzátette, szerencsére van egy hatékony védekezési eszközünk, a vakcinák, amelyek hatékonyak a mutálódott vírustörzsekkel szemben is. Magyarország jelenleg ötféle oltóanyag van forgalomban.
A vakcinákkal egészséget, vagy legalábbis szövődménymentes betegséglefolyást ajánlanak. Ezért is fontos, hogy mindennél többen bízzanak a szakemberekben, bízzanak a vakcinában és minél többen oltassák be magukat – fejtette ki.
550 ezer Sinophram vakcina érkezett nagyon részteles dokumentációval. A vizsgálatok kimutatták, hogy a gyártói specifikációnak megfelelt a hatósági vizsgálat is. Erről tájékoztatták az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetet.
Ha ez az intézet is jóváhagyja a vakcinát, akkor elkezdődhet az oltás a kínai készítménnyel is.
Müller Cecília kiemelte, ez azért is rendkívül fontos, mert az uniós beszerzés eléggé akadozik.
A kínai vakcina egy elölt, inaktivált vírust tartalmaz. Számos szakirodalom alátámasztja, hogy egy ilyen készítmény sokkal hatékonyabb immunválaszt vált ki a szervezetből, mivel a teljes vírust tartalmazza, az összes fehérjével, tüskével és burokkal, így a szervezet bármelyik részét felismerheti, és elkezdheti kialakítani az immunválaszt.
A tiszti főorvos hangsúlyozta
79 százalékos hatékonyságot ígérnek, és minden 18 év feletti állampolgár megkaphatja, az állapotos nőket kivéve.
Ebből is két adag vakcina beadására van szükség a teljes védettséghez, melyek között pedig 21 nap kell, hogy elteljen. Ezt a vakcinát azért is szánják a háziorvosoknak, mivel sokkal jobban kezelhető, mint a többi.
A Sinopharm vakcináját már 13 országban alkalmazzák.
Bármilyen hatékony védőoltás jobb, mint vakcina nélkül, félelemben élni
– emelte ki ismét a tiszti főorvos.
Eddig 391 821 fő kapott oltást, közülük 152 432 fő már a második oltását is megkapta. Ritkán előfordulhatnak mellékhatások, de ezek nem jelentősek, enyhe láz, vagy fáradékonyság fordulhat elő. Ha mégis ennél komolyabb reakció lép fel, sok esetben azokat sem kell kezelni, mert maguktól eltűnnek. Ez szerepel a vakcinák dokumentációjában is – közölte Müller Cecília.
A magyar ápolók napja alkalmából megköszönte az egészségügyi dolgozók állhatatos munkáját, és Ferenc pápát idézve, egy simogató készhez hasonlította az ember feletti erővel dolgozó ápolókat.
A mai napig 1 474 715 adag vakcina érkezett Magyarországra, melyek 60 százaléka nyugati oltóanyag
– mondta a tiszti főorvos újságírói kérdésre válaszolva.
Kiss Róbert rendőr alezredes a legfrissebb hatósági intézkedésekről tájékoztatott:
- 143 személlyel szemben intézkedtek a rendőrök, mivel nem vagy nem megfelelően viselték a maszkot;
- egy Tiborszállási presszó ideiglenes bezárásáról döntöttek tegnap, mivel nem tartották be a vonatkozó szabályokat;
- 367 személlyel szemben intézkedtek a kijárási tilalom megszegése miatt;
- 4842 hatósági házi karantént rendeltek el, és 9423 esetben ellenőrizték a hatósági házi karanténban tartózkodókat.
Forrás: hírado.hu
Ez is érdekelheti
Nyitrai Zsolt: Konzultáció indult az élet újraindításáról – tovább folytatódnak az oltások
Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!















