Ha arról beszélünk, miért halnak meg olyan sokan a járvány következtében, akkor nem kerülhetjük el a tükörbe nézést sem – vélik a szakemberek. A magyar felnőttek 70 százaléka túlsúlyos vagy elhízott, a fertőzés szövődményei rájuk pedig különösen veszélyesek. Ezt támasztja alá az az egri belgyógyász, akinek tapasztalatai megerősítik a tényeket.
Bár a világjárvány hullámvasútra hasonlít, amely során minden trend megfordul többször is, kevés a jele annak, hogy hamar javulásnak indul a magyar halálozási adat. Az egyik oka pedig az, hogy
a fertőzöttek nagyobbik része úgy kénytelen küzdeni a kórral, hogy egészségügyi állapota miatt a kiemelt kockázatú csoportba tartozik. A legnagyobb probléma a túlsúly, és az ebből következő megannyi betegség.
Túlsúlyról akkor beszélünk, ha a testtömegindex értéke 25 és 30 között van, 30 fölött elhízásról, 40 fölött vészes elhízásról van szó. (A testtömegindex, avagy BMI kiszámításához a testsúly kilogrammban megadott értékét kell elosztani a méterben mért testmagasság négyzetével.)
Súlyosabb következmények
A magyar népegészségügyi problémára a Covid irányította rá a figyelmet. A vírus okozta betegség ugyanis súlyosabb lefolyású és nagyobb arányban okoz halálozást azoknál, akik súlyfelesleggel küzdenek. Az Obesity Review-ban tavaly megjelent 399 ezer ember adatait vizsgáló nemzetközi kutatás szerint az elhízás 113 százalékkal növeli a koronavírussal fertőzött betegek kórházba kerülésének esélyét. Az elhízott betegeknek 74 százalékkal nagyobb esélyük van arra, hogy intenzív ellátásra szorulnak, és 48 százalékkal nagyobb az esélyük, hogy belehalnak a Covidba.
A Diabetes Care című folyóiratban néhány hete publikált kutatás hasonló eredményre jutott. Több mint hétezer, Covid miatt kórházba került embert adatait vizsgálva megállapították, hogy az elhízott betegek gyakrabban szorultak a kezelés során oxigénpótlásra, és 73 százalékkal nagyobb esélyük volt arra, hogy lélegeztetőgépre kerülnek, mint a normál súlyú pácienseknek.
A hízás ezeregy oka
Hogy miért hízik a világ, és miért híznak a magyarok, annak számos oka van. A túl sok és gyenge minőségű étel és a mozgáshiány mellett genetikai, központi idegrendszeri, endokrin, magatartási és környezeti tényezők sokasága befolyásolja a testsúlyt. „Fontosak a méhen belüli hatások, az anya életmódja, a csecsemő táplálása. A szociokulturális és gazdasági helyzet, az iskolázottság, a reklámok hatása, a földrajzi viszonyok, de még az épített környezet is számít. A közlekedésszervezés például, hogy a napi szükségletek elérhetőek-e gyalog vagy autóba kell ülni” – sorolja Halmy Eszter. De hozzájárul a hízáshoz a stressz, az alkoholfogyasztás, az alváshiány és a hormonháztartásra ható vegyületek is.
A járvány tovább hízlaja a világot
A Covid amellett, hogy különösen veszélyes a súlyproblémákkal küzdőkre, tovább hizlalja a világot. Egy másfél millió személy bevonásával készült brit vizsgálat szerint a járvány kezdete óta nőtt az inaktivitás, a stresszevés, az éjszakai evés, a túlevés mértéke. A feldolgozott, többszörösen feldolgozott élelmiszerek is hozzájárulnak az elhízáshoz, és mivel most igyekszünk minél kevesebbszer bevásárolni, ezekből többet tárolunk otthon, friss, egészséges nyersanyagból pedig kevesebbet.
„Ez egy ördögi kör, a pandémia tovább rontja a helyzetet, pedig most kellene igazán odafigyelni, hiszen akár havi egy kilóval nőhet a testsúly a megváltozott körülmények miatt”
– figyelmeztetett Halmy Eszter. Hozzátette: már korábban rájöttek, hogy az influenza okozta szövődmények kialakulása és a halálozás is magasabb volt nagyobb testtömegindex mellett. A jövőben várható járványok esetében is kulcsfontosságú lesz, hogy miként kezeljük az elhízás problémáját.
Az egri orvos tapasztalatai is alátámasztják a jelnséget
Az Eger Hírek megkérdezett egy egri belgyógyászt arról, tulajdonképpen mi az oka annak, hogy a túlsúlyos emberek nagyobb kockázatnak vannak kitéve járvány idején.
Mint szakértőnk elmondta:
a felesleges kilókkal rendelkezők eleve védtelenebbek már a tüdőgyulladással szemben is, ez igaz a cukorbetegekre, illetve kisebb mértékben a magas vérnyomásban szenvedő páciensekre is.
A lényeg az – folytatta -, hogy ez egyebek mellett az erek elmeszesedésével függ össze. Világos tehát, hogy egy túlsúlyos beteg nehezebben lélegzik, és súlyosabb tüneteket produkál. Ez a jelenség egyébként ismert a szakirodalomban és a Covid-19 vonatkozásában is előkerült természetesen, de közel sem a csak ehhez a vírushoz kötődik, tehát közvetlenül nem a vírushoz van köze.
Hangsúlyozta, hogy a koronavírus okozta megbetegedések esetén az elhízás ugyanazt a rizikófaktort jelenti, mint számos más betegség estében.
Kíváncsiak voltunk arra is, hogy a szakorvos maga tapasztalta-e ezt a jelenséget gyógyító munkája során.
Az orvos egyértelmű igennel válaszolt, kiemelve azt, hogy saját tapasztalatai is alátámasztják az említett összefüggést. Mint hozzátette:
a jelenség megfigyelhető bárhol a világon, így természetesen Egerben is.
Kérdésünkre válaszolva kijelentette azt is, hogy a betegség lezajlása után, a poszt-Covid szindróma idején vérrögök alakulhatnak ki a szervezetben, melyek kialakulásában is szerepet játszhat a túlsúly.
Lényegében a keringési rendszer, az erek állapota, elmeszesedése teszi ki fokozottabb veszélynek a pácienseket, akiknek így nagyobb az esélyük a tüdőgyulladásra, ezért az a betegség lefolyását is kedvezőtlenül befolyásolhatja.
Forrás: hvg.hu, fotó: AFP
Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!















