Lépjen kapcsolatba velünk

40 tonna veszélyes hulladékot vitt ki egy telekre a tiszanánai férfi

Autószerelés2.LOGO

40 tonna veszélyes hulladékot vitt ki egy telekre a tiszanánai férfi

Ez a cikk több, mint 4 éve és 1 hónapja frissült utoljára, ezért egyes tartalmi elemei elévülhettek.

A Hevesi Járási Ügyészség áprilisban két bűnelkövetővel szemben is vádat emelt a bíróság előtt azért, mert mindketten engedély nélkül raktak le, illetve helyeztek el veszélyes hulladéknak számító anyagokat a környezetükben. A vádlottak cselekményét az elkövetés idején hatályos – és az ellenük folyamatban lévő eljárásban alkalmazandó – törvény szigorúan, egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel rendelte büntetni, mely büntetési tételkeret ma is érvényben van – tájékoztatta portálunkat Dr. Konkoly Thege László a Heves Megyei Főügyészség sajtószóvivő ügyésze.

A két terhelt által elkövetett bűncselekmény hivatalos megnevezése veszélyes hulladékra elkövetett hulladékgazdálkodás rendje megsértésének bűntette.

Az egyik vádirat szerint egy középkorú férfi egy arborétumáról ismert községben 2019 januárjától azzal kereste a kenyerét, hogy műszaki hibás, gazdaságosan nem javítható gépkocsikat vásárolt meg azért, hogy azok alkatrészeit kiszerelje és eladja. Erre a tevékenységre nem kért engedélyt, amivel már önmagában megszegte a hulladékká vált gépjárművekről szóló kormányrendelet előírásait. A bűncselekményt azonban azzal követte el, hogy a műhelyként használt garázsában nem biztosította a közegészségügyi, környezetvédelmi, vízvédelmi, tűz-, baleset- és munkavédelmi előírásoknak megfelelő vízzáró felülettel ellátott tárolóteret, ahhoz nem kapcsolt sem kiömlést és csapadékvizet felfogó, sem dekantáló és olajlefölöző berendezést, emellett a bontásból megmaradt, használhatatlan, törött műanyagalkatrészeket, üléseket, gumikat – részben a közterületen – rendszeresen elégette.

A vádlott nem vette figyelembe, hogy a gépkocsik a megbontásuktól kezdődően veszélyes hulladéknak minősülnek, mivel különféle olajat, PCB-t, övfeszítő és légzsák robbanópatronokat, higanytartalmú alkatrészeket, akkumulátort tartalmaznak, amely anyagok rákkeltők, mérgezők, veszélyeztetik a talajt, a vizet és a levegőt, egyben alkalmasak az emberi élet, testi épség, egészség, a föld, a víz, a levegő, azok összetevői, illetve élő szervezet egyedének veszélyeztetésére.

A másik vádirat szerint egy 30 éves, többszörösen büntetett tiszanánai férfi 2019 nyarán három és fél millió forint értékű vállalkozói szerződést kötött egy céggel arról, hogy kitakarítja annak egri telephelyét, és az átválogatás, valamint a tereprendezés után keletkező hulladékot elszállíttatja egy hulladéklerakóba. E kötelezettségvállalása ellenére a mintegy 40 tonnányi veszélyes hulladékot a vádlott egy pótkocsis nyergesvontatóval végül Tiszanána külterületére vitette, és ott boríttatta le egy beépítetlen területen. Az illegálisan, a telektulajdonos önkormányzat engedélye nélkül elhelyezett hulladék kátrányos lemezt, aszfaltot, olajos szennyezésű kannákat, festékes flakonokat, vödröket, hajtógázas flakonokat és hullámpalát is tartalmazott. Ezek az anyagok a vonatkozó miniszteri rendelet szerint veszélyes hulladéknak minősülnek.

A nagy mennyiségű veszélyes hulladék elszállíttatása a helyi önkormányzatnak később 160.000 forintjába került.

Az ügyészség az illegális autóbontó esetében főbüntetésül felfüggesztett, míg a 40 tonna veszélyes hulladékot elhelyező férfi esetében végrehajtandó börtönbüntetés kiszabására tett indítványt. Emellett mindkét ügyben indítványozta, hogy a bíróság alkalmazzon vagyonelkobzást az elkövetőkkel szemben, valamint kötelezze őket a tetemes bűnügyi költségek megfizetésére is, az egyik ügyben a foglalkozástól, a másikban pedig a közügyek gyakorlásától történő eltiltás mellett.

Google Hírek

Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!

Továbbiak Közélet kategóriában

Legfrissebbek

Szavazás

Ön támogatna egy előrehozott önkormányzati választást?

Betöltés ... Betöltés ...
adatforrás:

Legtöbbet olvasott

#hashtag-ek

FEL