2020-ban kezdődött az egri székesegyház felújítása, a teljes munkálatokkal majd jövőre, az adventi időszakra végeznek. Aki a napokban járt a nagytemplom felé, láthatta: egy részen már lekerült az állványzat.
Az épület teljes külső és belső rekonstrukciójával együtt környezete is megszépül, körmeneti út épül, s a főbejárat előtti lépcsősort is átalakítják. Az egyik torony látogatható lesz.

Az elmúlt napokban lebontották a főhomlokzat és a kupola köré épített állványzatot és megkezdődött a szentély mögötti szakasz és a két torony felállványozása. Most látható az elkészült és a felújításra váró falszakaszokon, milyen változáson megy át a bazilika külseje – adta hírül az Egri Főegyházmegye honlapja.
Rudolf Mihály, a bazilika felújításának tervezője és kivitelezője elmondta: az új szín kiválasztásához az Egri Érseki Levéltárban őrzött alkotás, Joó János 1836-ban készült akvarellje adott támpontot, ezen egy kicsit finomítva választották ki a megfelelő árnyalatot.

A korábbi festés pozitív éleken történt, szakmai szempontból hibás színváltásait is kijavítják és használnak egy új, a demjéni kőre hasonlító tónust is. Ezekkel még jobban tudják hangsúlyozni az épület szépségét.
Belül lebontották az úgynevezett ütemelhatároló állványt, ez választja ketté az épületbelsőt, s biztosítja, hogy a munkálatok ne zavarják a szertartásokat. Itt is jól látható az eredeti állapot és a felújított felület közötti különbség.
Az állványt néhány méterrel arrébb újraépítik, hogy védje a felújított részt a portól.

A tervek szerint augusztus második felében megtörténik az első ütem átadása, megnyílik a bazilika főbejárat felőli része, s ezzel együtt megkezdődhet a szentélynek és kapcsolódó tereinek felújítása. A teljes felújítás 2023. november 30-ra fejeződik be.
Ez is érdekelheti
A felújítás után látogatható lesz a bazilika egyik tornya
Fotók: Egri Főegyházmegye
Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!















