A 3 évig tartó munkálatok jelenlegi állapotáról a Szent István Televízió tett közzé egy összeállítást, benne drónos felvételekkel a magasból. Mutatjuk a pazar videót.
A felújítás és az épület környezetének rendezése nagyon időszerű volt, utoljára a 20. század elején történt ilyen léptékű beavatkozás, mely hat esztendeig tartott. Az egri bazilika belső rekonstrukciója több részből áll.
A legfontosabb, hogy a szentélyben a liturgikus tér átalakul. Új, szembe miséző oltár, felolvasó és húsvéti gyertya kerül elhelyezésre. A tervek szerint mindhármat, valamint a kereszthajóba épülő új keresztelő kutat különleges puciscai kőből faragják, azonosan a 110 évvel ezelőtt felállított szószék kőanyagával. A további nagy változást az jelenti, hogy Mindezek mellett festő-restaurátor művészek közreműködésével újulnak meg a kupolák és a falak, az oszlopok és a falpillérek pedig klasszikus műmárványt kapnak. A tervek szerint az oszlopfejezeteket aranyfüstlemezzel borítják.
Teljes egészében kicserélik a főtemplom elektromos-, illetve gyengeáramú rendszerét. Ezek nagy része a padozat alá kerül. A szakemberek arra törekszenek, hogy a jelenlegi padlóburkolat anyaga felújítva visszakerüljön.
A bazilika új világítási rendszert is kap. A meglévő szép lámpákat iparművész munkával felújítva építik vissza és a legszebb korabeli lámpaburákat újragyártva helyezik azokra.
A templom belső és külső szobrait is restaurálják, az altemplomban pedig páraelszívó rendszert, valamint új világítást szerelnek. A főtemplom homlokzata új festést kap, a színeket egy az érseki levéltárban fennmaradt korabeli akvarell alapján választják ki.
A munkálatok mostani, 2022. november 18-i állapotáról a Szent István Televízió készített egy képes összeállítást, amit a Facebook-oldalukon lehet megtekinteni:
Erősítik a zarándokturizmust
A program turisztikai fejlesztéseket is tartalmaz. Ezekkel a zarándokturizmust erősítik, illetve azoknak az érdeklődőknek a számát is szeretnék tovább gyarapítani, akiket a főtemplom épületegyüttese, illetve annak művészeti részei érdekelnek.
Az északi torony közelében könyvesboltot létesítenek, ahol kegytárgyakat is árulnak majd. Onnan a vendégek csigalépcsőn juthatnak fel a toronyba, ahol a főszékesegyház legnagyobb – Szent Mihályról elnevezett – harangját tekinthetik meg.A felső toronyteraszon pedig a látogató gyönyörködhet a város panorámájában és a Bükk nyugati nyúlványaiban. A kanonoki stallumok az eredeti helyükre kerülnek vissza, az érseki trónt és a papi székeket a hívekhez közelebb hozzák.
(A nyitókép a felújítás egy korábbi szakaszát mutatja, fotó: Nemes Róbert.)
Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!















