A Füzesabonyi Járási Ügyészség nemrégiben egy 34 éves férfi ellen emelt vádat üzemanyaglopás miatt.
A férfi tavaly, egy februári hajnalon az M3 autópálya melletti egyik töltőállomáson a gépjárművébe 66 liter, míg egy külön kannába 16 liter dízel üzemanyagot tankolt, összesen közel 60.000 forint értékben. Miközben ezen szorgoskodott, spontán több rendőrautó is érkezett a benzinkútra. Ez komoly dilemma elé állította a tolvajt, akinél egy fillér sem volt.
Elhajtani nem mert, fizetni pedig nem tudott. Ezért – hogy húzza az időt – úgy csinált, mintha ezen a hajnali órán jutott volna eszébe, hogy lemossa az autót, melyet a kútoszlop mellett egy vödörbe mártott ronggyal törölgetni kezdett. Mindez viszont a shopban dolgozóknak is feltűnt, kimentek hát, és kérték, hogy fizessen.
Ekkor a vádlott kétségbeesetten a menekülés mellett döntött, beugrott a járművébe, indított, de a motor egy méter megtétele után leállt, és aznap többé már nem is indult be. A terhelt így a helyszínen rendőrkézre került.
A járási ügyészség lopás vétségével vádolja az elkövetőt. A vádirat a kártérítésre kötelezés mellett végrehajtásában próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztés kiszabására tartalmaz indítványt – közölte dr. Konkoly Thege László, sajtószóvivő ügyész.
Amennyiben a kocsiba töltött, és ki nem fizetett üzemanyag értéke 50.000 Ft alatt marad, úgy az egyszeri ilyen cselekmény szabálysértés. Ennél magasabb elkövetési érték esetén a benzinlopás bűncselekmény. A minden töltőállomáson felszerelt kamerák felvételei alapján beazonosított elkövetővel szemben szabálysértés és bűncselekmény esetén is a bíróság szabja ki a büntetést. Mindkét esetben a rendőrség szerzi be a bizonyítékokat, azonban a szabálysértés kapcsán – ellentétben a bűncselekménnyel – nem kerül sor ügyészi vádemelésre.
A tettes a lopott benzin mennyiségétől függetlenül börtönbe kerülhet, ahol a szabálysértés elkövetője elzárást, a bűncselekményt megvalósító tolvaj pedig szabadságvesztést tölt.
Jó tudni, hogy a Büntető Törvénykönyv rendelkezést tartalmaz az üzletszerű elkövetésről. Annál, aki az ugyan olyan, vagy hasonló lopásokat rendszeres haszonszerzésre törekedve követi el, ez a körülmény megállapítható, ami azt eredményezi, hogy a sorozatos – akár kis értékű – benzinlopások is bűncselekmények lesznek, és végül súlyos büntetés kiszabásához vezethetnek. Amikor a rendőrség visszamenőleg felgöngyölíti az ilyen lopássorozatot az ügyeket általában egyesítik, és egy büntetőeljárásban bírálják el, akár a tolvaj letartóztatása mellett. Ahhoz, hogy a korábban szabálysértésként kezelt eseteket beillesszék a nyomozásba ügyészségi közreműködés szükséges, ugyanis az ügyész az, aki a szabálysértési bíróság marasztaló döntésével szemben utólag perújítást kezdeményezhet a büntetőjogi felelősségre vonás érdekében. Tavaly mintegy két tucat ilyen ügyészi intézkedésre került sor a vármegyében.

Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!