Máris mutatjuk a részleteket.
Az igazgatóság 2025-ben új eseménysorozatot indít felsőtárkányi oktatóközpontjában: kétheti rendszerességgel vehetnek részt az érdeklődők péntek esti csillagászati programjaikon a Bábakalács Természetiskolában.
A program során megismerkedhetnek egy hagyományos csillagászati távcsővel és a Seestar S50 okostávcsővel egyaránt, miközben az adott időszak leglátványosabb égitestjeit figyelhetik meg segítségükkel a természetiskola udvaráról. A csillagászati bemutatón és észlelésen kívül egy-egy csillagászati témájú előadásra is sor kerül az este folyamán.
Időpont: minden második péntek este 18.00 – 20.00
Programvezető: Kellei István, a Bükki Csillagda csillagásza
Helyszín: Bábakalács Természetiskola (Nyugati Kapu Látogatóközpont) udvara és foglalkoztató terme (3324 Felsőtárkány, Ifjúság u. 34/1)
2025. március 14. – Peter Wohlleben: A fák titkos élete című képregény magyar nyelvű kiadásának könyvbemutatója a Harkály Házban

Peter Wohlleben A fák titkos élete című képregénye magyar nyelven Jeney Zoltán fordításában 2024 október végén jelent meg. Ennek apropóján a Harkály Ház könyvbemutatót hirdet.
Időpont: 2025. március 14. (péntek) 18:00 óra
Programterv: Beszélgetés Jeney Zoltánnal (író, műfordító, szerkesztő, a kötet fordítója) és Magos Gáborral (Bükki Nemzeti Park Igazgatóság – Mátrai és Tarna-Lázbérci Tájegység vezetője, természetvédelmi őrszolgálatvezető)
Moderál: Szekeres Nikoletta (szerkesztő, kritikus, irodalomtörténész)
A helyszínen lehetőség nyílik a kötet megvásárlására is. A program során a megjelenteket teadélutánnal várják. A részvétel előregisztrációhoz kötött. Jelentkezés: [email protected] e-mail címen vagy a 06303270301 telefonszámon keresztül.
2025. március 16. – Őrizzük meg régi gyümölcsfajtáinkat – Oltónapok a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságnál

A természetvédelemnek a vad fajok védelme mellett a kultúrnövények régi, helyi tájfajtáinak megőrzése is feladata. A régi fajták önmagukban is értékes genetikai és kulturális értéket képviselnek. A hagyományos gyümölcsösök esetében ehhez egy fontos ökológiai szerep is társul az általuk nyújtott élőhelyek révén. Jelentőségük a jövőben nőhet is, mert a helyben adaptálódott fajták, változatok a klímaváltozással szemben sok esetben ellenállóbbnak bizonyulnak. Ezt felismerve az Agrárminisztérium március 25-ét a Magyar gyümölcs tájfajták jeles napjaként tartja számon.
A Bükk és a Mátra lábainál még nagyon sok helyen fellelhetőek a régi gyümölcsfajták idős egyedei, ám ezek közül sok már rossz egészségi állapotban, kiszáradófélben van. Az idős gyümölcsfáknak gyakran a múltba visszanyúló, saját történetük van, a helyiek személyesen kötődhetnek hozzájuk. Ezeknek a fáknak a fiatal alanyra történő átoltására kínál lehetőséget a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság és partnerszervezetei (a Magyar Környezetgazdálkodási és Vidékfejlesztési Társaság és az MCC Klímapolitikai Intézete) 2025 márciusában. Három egymást követő hétvégén várják azokat az érdeklődőket, akik oltóvesszőt visznek a nekik kedves alma, körte, szilva, kajszi, naspolya, meggy vagy cseresznyefákról. Az alanyokat és eszközöket a szervezők biztosítják.
A programsorozat eseményeinek helyszínei és időpontjai:
- 2025. március 16. (vasárnap), 10:00 – 13:00 óra, Szeleta Park Látogatóközpont (3535 Miskolc, Hegyalja út 245.)
- 2025. március 21. (péntek), 14:00 – 17:00 óra, Nyugati Kapu Látogató- és Oktatóközpont (3324 Felsőtárkány, Ifjúság u. 34/1)
- 2025. március 29. (szombat), 15:00 – 18:00 óra, Harkály Ház (3232 Mátrafüred, Parádi u. 6.)
2025. március 17-18. – „Harkályok ideje” elnevezéssel harkály-megfigyelési, terepi program iskoláknak
A tél végén, tavasz elején gyakran hallatják a harkályok jellegzetes doboló, kopogó hangjukat. Ez ilyenkor a párkeresés és a nász időszaka a fakopáncsoknál. Erről és sok más érdekes információról hallhatnak azok a diákok, akik kilátogatnak a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság felsőtárkányi Nyugati- Kapu Látogatóközpontjába.
A programot általános (4. évfolyamtól felfelé), vagy középiskolai osztályoknak, csoportoknak hirdetik meg.
Rövid ismertető a harkályokról egy előadás keretében, majd terepen, élőben megfigyelhetik a harkályokat, meghallgathatják hangjukat és egy madarász segítségével beazonosíthatják azokat. Végezetül, egy kis túra keretében felkereshetik a harkályok által kedvelt élőhelyeket.
Távcsövet érdemes vinni, de korlátozott számban tudnak biztosítani a résztvevőknek.
Helyszín: Felsőtárkány, Nyugati- Kapu Látogatóközpont (3324 Felsőtárkány, Ifjúság u. 34/1)
Ideje: 2025. március 17. (hétfő) és 18. (kedd)
Jelentkezés: e-mailben az [email protected] címre küldött üzenettel
Jelentkezési határidő: 2025. március 12. (szerda)
2025. március 20. – Víz világnapja a Bábakalács Természetiskolában
A Víz Világnapjához (március 22.) kapcsolódóan Felsőtárkányba hirdetnek programot diákcsoportoknak. A jeles nap egyik kiemelt célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a mindenki számára elérhető, tiszta víz fontosságára és az édesvízkészletek veszélyeztetettségére.
A program keretében a közeli patakból vett vízmintát vizsgálják meg az élővilág szempontjából, és határozókulcs segítségével azonosítanak mintában található élőlényeket.
Helyszín: Felsőtárkány, Nyugati- Kapu Látogatóközpont (Bábakalács Természetiskola)
Időpontok: március 20. (csütörtök) 9.00 -15.00 és március 21. (péntek) 9.00 – 13.00
A program időtartama: kb. 1,5 óra
Jelentkezési határidő: 2025. március 17.
A program díjmentes, de előzetes regisztrációhoz kötött.
Az időpontok lefoglalása a jelentkezések sorrendjében történik.
Jelentkezés e-mailben lehetséges: [email protected]
