Ez a hét tipp két amerikai szakértőtől minden pár számára hasznos lehet: segítik a kommunikációt és erősítik az összetartozást.
A jó kommunikáció egy párkapcsolatban munkát igényel. Ezt jól tudja az a két szakértő is, akik megosztották a hét legjobb kommunikációs tippjüket. Összefoglaltuk őket.
1. Hallgassátok meg egymást aktívan, mielőtt kifejezitek a saját álláspontotokat
„Az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy a másik fél érezze a megbecsülést, rendkívül egyszerű: figyelmesen hallgatni” – mondja egy amerikai pszichoterapeuta.
Kommunikációs tipp: Tedd le a telefonod beszélgetés közben, tegyél fel kérdéseket, és foglald össze, mit mondott a másik fél.
2. Cseréljétek le a vádaskodást „én-üzenetekre”
A frusztráció elfojtása félreértésekhez vagy akár haraghoz is vezethet. Ezért fontos, hogy kifejezd az érzéseidet, ahelyett, hogy elnyomnád őket. „Ahelyett, hogy rátámadnál a partneredre vagy vádaskodnál, inkább próbáld meg az érzéseidet egy empatikus én-üzenetbe csomagolni”.
Kommunikációs tipp: Ahelyett, hogy azt mondanád: „Te soha nem szervezel közös programokat, egész nap csak a bet-match.io játékaival játszol”, mondd inkább: „Hiányoznak a közös romantikus hétvégéink.”
3. Figyeljetek a testbeszédetekre
Keresztbe tett karok vagy egy elkalandozó tekintet – a nonverbális kommunikáció éppolyan sokatmondó, mint a szavak. „Ha odafigyelsz a finom gesztusokra, könnyebben felismerheted a partnered érzelmeit”.
Kommunikációs tipp: Ha észreveszed, hogy a másik testbeszéde nem illik ahhoz, amit mond, próbáld meg finoman szóvá tenni: „Észrevettem, hogy ma szokatlanul viselkedsz. Biztos, hogy minden rendben van?” Ez segíthet abban, hogy a másik megnyíljon, anélkül, hogy nyomás alá helyeznéd vagy elhamarkodott következtetéseket vonnál le.
4. Közösen oldjátok meg a problémákat
Vitatkozás közben csábító lehet arra koncentrálni, hogy kinek van „igaza”. „Bár ez könnyen bekövetkezhet, sokkal jobb hozzáállás, ha a konfliktust közös problémának tekintitek, nem pedig egymás elleni harcnak” – mondja egy pszichoterapeuta.
Kommunikációs tipp: Ahelyett, hogy azt mondanád: „Te soha nem emlékszel ezekre a dolgokra, mindig nekem kell mindent csinálnom!”, próbáld inkább így megfogalmazni: „Mi a probléma, és hogyan tudnánk együtt megoldani?”
5. Keressétek a közös pontokat
A kompromisszumra való hajlandóság fontos képesség a konfliktuskezelésben. „Ha egy helyzetben nem lehetséges az 50-50%-os kompromisszum, érdemes lehet új megközelítést találni, és megkérdezni egymástól, hogy mi a legfontosabb számára” – mondja egy pszichoterapeuta.
Kommunikációs tipp: Ahelyett, hogy eldöntenéd a másik helyett, mit csináljatok, mondd inkább: „Én szívesebben csinálnám ezt a hétvégén, de te mit gondolsz?”
6. Tartsatok szünetet, ha a helyzet túlfeszül
„Amikor az érzelmek eluralkodnak, az gyakran reaktívvá tesz minket, és nehezebb átgondoltan kommunikálni”. Ilyenkor jobb egy rövid szünetet tartani, majd megbeszélni, mikor tértek vissza a témára.
Kommunikációs tipp: Legalább 20 percre van szükség, hogy a düh lecsillapodjon. Tehát egy vita után menj el sétálni, aludj rá egyet, vagy szánj egy kis időt saját magadra, mielőtt újra beszélgetnétek.
7. Beszélgessetek rendszeresen
„Hasznos, ha rendszeresen megkérdezed a partneredtől, hogy van, és szüksége van-e támogatásra”. Egy egészséges párkapcsolati kommunikáció folyamatos munkát igényel, és ha mélyebb problémák merülnek fel, egy párterápia is segíthet.
Kommunikációs tipp: Akár főzés közben, akár egy vasárnapi séta alkalmával, fontos, hogy rendszeresen beszélgessetek a kapcsolatotokról.

Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!