A fecskék évezredek óta szoros kapcsolatban élnek az emberrel, és fontos szerepet töltenek be az ökoszisztémában. Ezek a kedves, fürge madarak hatalmas mennyiségű rovart fogyasztanak el nap mint nap, így természetes módon segítenek a kártevők elleni védekezésben. Az utóbbi évtizedekben számuk drasztikusan csökkent, és ha nem teszünk érte, könnyen előfordulhat, hogy néhány évtizeden belül alig találkozunk majd velük.
A szeszélyes tavaszi időjárás jelenleg is próbatétel elé állítja a rovarevő madarakat, köztük a fecskéket is. A hideg és csapadékos időben eltűnnek a repülő rovarok, amelyek ezeknek a madaraknak az elsődleges táplálékát jelentik. Ilyenkor néhány nap éhezés is végzetes lehet számukra. Azonban az ilyen helyzetekben mi is tudunk segíteni, hogy könnyebben át tudják vészelni a nehéz napokat.
Segítségnyújtás tartós lehűlés esetén
Sajnos már több napja tart a hideg, esős idő. A fecskék különösen érzékenyek a hosszan tartó hideg és esős időjárásra, mivel ilyenkor eltűnnek a repülő rovarok, amelyek fő táplálékukat jelentik. Ez éhezéshez, majd három-négy nap után tömeges pusztuláshoz vezethet
– részletezte Tóth Tamás az az Együtt a Fecskékért Egyesület ügyvezetője.
Fontos tudni, hogy a bajba jutott fecskék mentése szakember feladata, de sürgős és életmentő esetben elengedhetetlen az önkéntes segítség.
A cél mindig az, hogy a bajba jutott fecskék, amint lehet, visszakerülhessenek a szabadba. Mindig tartsuk szem előtt, hogy a hosszútávú mentést kizárólag hivatalos engedéllyel rendelkező madármentő állomások végezhetnek
– emelte kis Tóth Tamás, aki azt is megosztotta, hogy milyen módon segíthetünk a bajba jutott fecskéken.
Biztosítsunk számukra menhelyet
- Ha fecskék csoportosulnak épületek környékén, nyissuk meg számukra a garázst, melléképületet, lépcsőházat vagy istállót.
- Ezeken a zárt, meleg helyeken a madarak átvészelhetik a rossz időt, és akár egy-két nappal tovább is kibírják.
- Amint eláll az eső, nyissuk ki az ajtókat, hogy ki tudjanak repülni vadászni.
Fiókák etetése
- Ha a költési időszakban a szülők nem tudják etetni fiókáikat, észlelhetjük, hogy a fiókák tátognak az élelemért.
- Ilyenkor csipesszel kínálhatunk nekik leforrázott lisztkukacot vagy más megfelelő táplálékot.
- Ha a fiókák nem reagálnak, és hozzáférünk a fészekhez, óvatosan kivehetjük őket, és dobozban, kézből etethetjük a kedvezőtlen időjárás végéig.
Felnőtt madarak etetése
- Ha a felnőtt fecskék legyengülnek, és könnyen megfoghatók, őket is kézből etethetjük.
- Helyezzük őket meleg, biztonságos helyre, és kínáljunk nekik leforrázott lisztkukacot vagy túró-reszelt sajt-főtt tojás keverékét.
- Amint az idő javul, engedjük őket szabadon.
Különleges figyelmet igényelnek a sarlósfecskék
- A sarlósfecskék, bár nevükben szerepel a „fecske”, valójában nem tartoznak a fecskefélék családjába.
- Ezek a madarak a levegőben is alszanak, és rossz időben egy-másfél nap éhezést követően elsők között hullanak a talajra.
- Hosszú szárnyaik és rövid lábaik miatt nehezen tudnak újra felszállni, különösen legyengült állapotban.
- A felerősített madarakat tenyérből vagy valamilyen magaslatról engedjük el.
Segítsük a fecskéket, hogy ne ismétlődhessen meg a tavaly ősszel bekövetkezett tragédia
Sokan emlékezhetnek a 2024 szeptemberében történtekre, amikor egy szokatlanul korai és tartós, erős hidegbetörés következtében több tízezer fecske pusztult el. Még most is összeszorul minden ember szíve, akinek eszébe jut a védtelen madarak küzdelme, és a sok ártatlan élet elvesztése. A tavalyi esztendő minden érző ember szívébe fájdalmas emléket hagyott maga után.
Akkor azt tapasztaltuk, hogy hatalmas volt a szervezetlenség és fejetlenség állami szereplők és egyéb szervezetek részéről is. A mentőállomások túltelítődtek, nem volt elég ember a madarak etetésére, szállítására. Úgy láttuk, hogy az eset után minden ugyanúgy folytatódik, pedig ez bármikor megismétlődhet, ekkor viszont nem lehetünk ilyen tehetetlenek. Ez a tragédia rávilágított arra, hogy szervezett, gyorsan reagáló civil jelenlétre van szükség
– vázolta fel Tóth Tamás, mi ösztönözte arra, hogy együttes erővel egyesületet alakítsanak.
2025 tavaszán hivatalosan is megalakult az Együtt a Fecskékért Egyesület. Célja a hazánkban honos három fecskefaj – a füsti fecske, a molnárfecske és a partifecske – védelme, és egy olyan társadalmi szemlélet kialakítása, amely a fecskékre, mint megmentendő és nem mint üldözendő madarakra tekint.
A Mentsük meg a fecskéket Facebook csoportban figyelemmel lehet követni az ország minden részéről feltöltött gyönyörű fotókat, valamint a tagok megosztják élményeiket, kérdéseiket. A csoport célja olyan emberek toborzása, akik szívükön viselik a magyarországi fecskék sorsát. Az egyesület munkáját az Együtt a Fecskékért Egyesület közösségi oldalán és honlapján lehet figyelemmel követni.
Ha bárki bajba jutott fecskéket talál akkor a madármentők országos térképén meg tudja keresni a lakhelyéhez legközelebbi madármentőket, ahol a szakemberek készséggel állnak rendelkezésre és a segítségüket adják – írja a sokszinuvidek.24.hu.

Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!