Barna Béla túravezetővel, utazási szakértővel beszélgettünk a fiatalokról, a természetről, a kint létről és az összekovácsolódásról. Korábban vele készült interjúnkat itt olvashatjátok, ebben arról is mesélt például, hogy mit szeret Egerben, és hogy miért jó ide hazajönni.
A következő állomása most épp Grúzia, ahol 21 napot fog eltölteni mint túravezető, két csoportja is lesz. Mivel elég aktív életet él, kalandos útjai vannak, ezért felmerül a kérdés, hogy egy-egy ilyen kirándulásra milyen korosztály jelentkezik?
Béla elmesélte, hogy 25 -40 közöttiek mennek leginkább, de volt 60 év fölötti tag is már. Kifejtette – az a közös bennük, hogy szeretnek mozogni, és a természetben lenni, túrázni, kajakozni, biciklizni. Általában ilyen helyekre megyünk, tulajdonképpen ez egy outdoor-iroda, melynek dolgozom- tette hozzá.

Kaland, lovaglás, természet, adrenalin – ezek a dolgok feltöltik az embert, és összekovácsolják a társaságot
Ha például elmegyünk Grúziába, akkor elsődleges, hogy a Kaukázusban lovagoljunk egy nagyot, elmenjünk egy gleccserhez, utána kajakozzunk egy szurdokban -hangsúlyozta. Természetesen megnézzük a fővárost Tibiliszit is és a világörökségeket, de ez a kisebb rész – mondta, majd hozzátette: arra megyünk rá, amit a többi, hagyományos utazási iroda elhanyagol, a kalandturizmusra, szabadidősportokra, tehát ami a fiatalok körében például most nagyon népszerű. Sokkal mozgékonyabbak, mint mondjuk az én negyvenes korosztályom – tette hozzá.
Mivel már számoljuk a napokat a vizsgaidőszak végéig, és lassan végre beköszönt a nyári szünet, a mostani beszélgetésünket a fiatalokra hegyeztük ki, arról faggattuk, milyen úti célokat javasolna egy fiatal társaságnak.
Arról is beszélgettünk vele, hogy egy „elsőutazásos” társaságnak milyen úti célt, kirándulóhelyet javasolna. Nyilván az érdeklődéstől is függ – kezdte Béla.
De bármilyen érdeklődésű is a csapat, egy erdei séta mindenkinek kiszellőzteti a fejét, bárhol legyünk. Akár számítástechnikai érdeklődésű, akár bölcsész, magyar szakos, szociálpedagógus, teljesen mindegy, hogy milyen fiatalról beszélünk, azt gondolom, hogy ha mennek az erdőben, és gyalogolnak egy jót, az a társaságot összehozza – magyarázta. Ezen kívül, a stresszhormonok szintjét igen nagy mértékben, 16%-kal csökkentheti egy szimpla erdei séta, ezt pedig már egy friss tudományos felmérésben olvastam.
Hozzátette: lehet beszélgetni, jó levegőt szívnak a fiatalok, mozognak, elmennek egy sziklára, kiülnek egy sziklatetőre, felmennek egy létrán, van egy kis adrenalin, ez összehozza a csapatot. Az gondolom, hogy a „kint-lét” mindig összekovácsolja a fiatal csapatokat – összegezte. Ez legyen bárhol, Felvidéken, Erdélyben, Egerben, Eger mellett, vagy távoli tájakon, szerintem a „kint-lét” a fontos – egészített ki.
Megtudtuk, hogy szerinte vérmérséklettől és bátorságtól is függ, ki merre indul, és minden fejben dől el. Szerinte, ha valaki eldönti, hogy megy valahová, akkor próbálja meg azt megvalósítani. És sikerülni fog. Nem akarok feltétlenül az utazási tanácsadás-Csernusa lenni, de ha nem vágsz bele egy utazásba, legalább a megtervezésébe, akkor nem is akarod igazán – zárja a beszélgetést kajánul.
És hogy mi lesz a következő témánk? Hát majd rábökünk valamire a térképen. De még jobb, ha szavaztok egyet a jobb oldalon, és Ti mondjátok meg, mely országot vegyük górcső alá!

Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!