Gróf Esterházy János boldoggá avatásáért, valamint a közép-európai nemzetek közötti megbékélésért és szolidaritásért bemutatott szentmisével emlékeztek meg vasárnap a lengyel fővárosban, Varsóban a magyar-lengyel származású mártír politikus születésének 120. évfordulóján.
A Michal Janocha varsói segédpüspök által bemutatott szentmisén párhuzamot vont Esterházy, valamint az idén boldoggá avatandó, a 20. századi totalitarizmusok idején szintén hősies erényeket tanúsított lengyel prímás, Stefan Wyszynski között. Lengyelországban idén a prímás születésének 120. évfordulójáról is megemlékeznek.
Esterházy politikusként mindig arra törekedett, hogy az evangélium elveihez tartsa magát, összekötve a saját hazája iránti szeretetet azon népek iránti szeretetével és tiszteletével, amelyeket a történelem összekötött
– emelte ki.

Idézve Esterházynak az emberi géniusznál mélyebb, mindig eleven krisztusi igazságról és erkölcsről szóló szavait, miszerint „minden nemzet tagjai azonos mértékben jogosultak a teljes értékű életre”, az egyházi méltóság megjegyezte:
ha ma az Európai Parlamentben valamelyik politikus így szólalna fel, fanatikusnak, fundamentalistának, rendbontónak neveznék.
Az évforduló alkalmából a lengyel közszolgálati televízióban a következő napokban több műsor is követhető: a vasárnap esti híradóban Esterházy boldoggá avatási perének posztulátorával, az Egerben szolgáló lengyel minorita atyával, Pawel Cebulával sugároznak interjút.
Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!














