Az Európai Leány Matematikai Diákolimpiák történetében első alkalommal Magyarország szervezte meg a nagyszabású nemzetközi versenyt, melynek Eger ad otthont. A magyar lányok 57 ország között a 8., az európai nemzetek sorában az 5. helyen zártak. A legeredményesebb csapat az USA lett, itt akadt egy versenyző, aki minden feladatot hibátlanul megoldott.
Az EGMO 2022-es rendezvényén a helyszínen mintegy 160 tehetséges matematikus mérte össze tudását 37 nemzet képviseletében. A Matematikai Diákolimpiához 17 ország képviselői csatlakoztak online módon, így összesen 222 versenyző mérte össze tudását. A két versenynap (április 8-9.) során a fiatal matematikus lányoknak 3-3 feladatot kellett megoldaniuk, ehhez mindkét napon 4,5 óra állt rendelkezésükre.
Az elért pontszámok alapján a szakmai zsűri 23 aranyérmet, 32 ezüst- és 62 bronzérmet osztott ki, valamint 47 résztvevőt kitüntető dicséretben részesített.

A 123 európai versenyző hivatalos versengésében 10 arany, 22 ezüst, 33 bronzérem és 27 dicséret talált gazdára – számolt be az eredményekről az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem.
A teljes eredménylista többféle kimutatás szerint csoportosítva megtalálható az EGMO honlapján: https://www.egmo.org/egmos/egmo11/scoreboard/
A nemzetek versenyében a legeredményesebb az Amerikai Egyesült Államok csapata lett, legjobbjuk, Jessica Wan valamennyi feladatot hibátlanul megoldotta.
Magyarország 57 ország közül összesítésben a 8. helyen zárt (az európaiak között 5. helyen). A magyar 8 fős A és B csapat éremtermése: 1 arany, 3 ezüst, 3 bronzérem.
Az országok sorrendje (zárójelben az eredeti, európai verseny végeredménye):
1. USA 140 pont, 3 arany, 1 ezüst, 0 bronz
2. Peru 130 pont, 3 arany, 1 ezüst, 0 bronz
3. Ausztrális 126 pont, 4 arany, 0 ezüst, 0 bronz
4. (1.) Románia 112 pont, 1 arany, 3 ezüst, 0 bronz
5. (2.) Bulgária 102 pont 1 arany 2 ezüst 1 bronz
5. (2.) Törökország 102 pont 1 arany 2 ezüst 1 bronz
7. (4.) Ukrajna 100 pont 1 arany 2 ezüst 1 bronz
8. (5.) Magyarország A csapat 96 pont 1 arany 1 ezüst 2 bronz
9. Izrael 91 pont 1 arany 0 ezüst 3 bronz
10. (6.) Németország 90 pont 1 arany 1 ezüst 2 bronz
Fülöp Csilla a magyar csapatból aranyérmes lett, a hivatalos európai versenyzők között összesítésben az egyéni osztott 3-4. legjobb eredményt érte el.
A 2022. április 6-12. között rendezett esemény az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem, a Bolyai János Matematikai Társulat és A Gondolkodás Öröme Alapítvány szervezésében valósult meg, Dr. Palkovics László innovációs és technológiai miniszter fővédnökségével. A 2022-es magyarországi EGMO platina fokozatú támogatója a Jane Street tőzsdecég és a Morgan Stanley, arany fokozatú támogatója a Citibank és az MSCI volt.
A Nemzetközi Matematikai Diákolimpia (International Mathematical Olympiad, IMO) több, mint fél évszázados hagyománnyal bír, az első ilyen versenyt 1959-ben rendezték. Akkor Magyarország csapata a 7 indulóból a második lett, míg tavaly 107-ből a harminckettedik. A kifejezetten lányoknak szóló versenyt, az Európai Leány Matematikai Diákolimpiát (European Girls’ Mathematical Olympiad, EGMO) 2012-ben rendezték meg először Cambridge-ben. Már ide eljutni önmagában is óriási eredmény: az adott évben csak a válogatókon országukban legkiválóbban teljesítő 4 diák vehet részt a nemzetközi versenyen, ami egy életre szóló közösségi és versenyzési élményt nyújt számukra.
A lányoknak létrehozott matematikaverseny egy plusz gyakorlási és megmérettetési lehetőséget nyújt minden résztvevőnek.
De a verseny sokkal több, mint a versenydolgozatok megírása: a fiatalok számára egy nemzetközi fesztiválra hasonlít, ahol megtapasztalhatják, hogy sok-sok velük egykorú lány osztja szenvedélyüket, a matematikai problémamegoldást. Ez bátorítólag hat sokaknak, akik olyan közegben nőnek fel, ahol inkább megítélés éri azokat a lányokat, akik felvállalják matematikai vagy tudományos irányú érdeklődésüket.
További pozitív hatást hordoz a versenyre való felkészülés útja is mentorokkal és tanárokkal, ami sokszor nagyobb jelentőségű, mint a verseny maga.
Nagyon fontos, hogy itt egymással találkozhatnak matematikát szerető és abban kiemelkedően tehetséges lányok – mind a saját országukon belül, mind nemzetközi szinten.
A leány matematikaversenyen való részvétel nagy lökést adhat egy kritikus pillanatban, 16–18 éves korban a tehetséges lányoknak, hogy ők is STEM (science, technology, engineering, and mathematics) pályán induljanak el az egyetemen, vagy esetleg később kutatókká váljanak.
Magyarország a kezdetektől részese az eseménynek, amely nevével ellentétben már nem kizárólag Európából fogad versenyzőket. Idén először hazánk, egész pontosan Eger adott otthont a megmérettetésnek. A kísérőkkel és önkéntes segítőkkel együtt mintegy félezer embert mozgatott meg a rendezvény a hevesi megyeszékhelyen. Az EGMO egyik jellegzetessége, hogy a szervezők minden évben nagy hangsúlyt fektetnek a versenyen kívüli programokra, arra, hogy a lányok jól érezzék magukat e hét nap során. Idén – az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemmel együttműködésben – Eger városa, Szilvásvárad és Budapest kínált különleges időtöltést a világ legjobb matekos lányainak, akikre egyebek mellett játékos városnéző matekverseny és táncház is várt, de természetesen felfedezhették az 1552-es ostrom színhelyét, az egri várat, illetve az egyetemi ház, a Líceum épületében található csillagvizsgálót is.
Fotó: EGMO 2022 – Hungary
Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!















