Az első fagyok beköszöntével kezdődött meg tavaly a madáretetési szezon, mely egészen a fagyok elmúltáig, a tavasz közeledtéig tart. A madáretetés elsősorban nekünk, embereknek okoz örömet, a látvánnyal, ahogy a madáretetőben összegyűlnek és csipegetnek. Etetésük során néhány egyszerű szabályt kell csak betartanunk ahhoz, hogy a madármegfigyelés örömével gazdagodhassunk. Nem mellesleg az etetési időszak után a költésüket is segíthetjük.
A madarak az evolúció során alkalmazkodtak a télhez, az évszakváltáshoz, az erre az időszakra jellemző kevesebb táplálékokhoz, megfelelő táplálással azonban segíthetjük őket a tél átvészelésében, az viszont nem mindegy, hogy mivel tesszük mindezt a tavaszig még hátralévő időszakban.
Egészen a téli fagyok végéig láthatjuk el eleséggel a kertünkbe berepülő madarakat – hívta fel rá a figyelmet Hák Flóra. A természetvédelmi referens elmondta, a kollégáival a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságán maguk is etetik, főleg napraforgó maggal a kis tollasokat.
Az énekes madaraknak adható téli madáreleségek négy nagy csoportba sorolhatók: napraforgó (ez az eleség már önmagában is elegendő); alma (gallycsonkokra szúrva és földre szórva) és bogyók (vadszőlő, borostyán, tűztövis, nyugati ostorfa, fagyal); állati zsiradék (háj, faggyú, főzéssel sótlanított szalonna, cinkegolyó) és az ivó- és fürdővíz kihelyezése is fontos, a befagyott itatókban pedig szükség van a naponkénti vízcserére.
Lakóövezetekben leggyakrabban szén- és kékcinegékkel, verebekkel, rigókkal, harkályokkal és a hegyekhez közel még süvöltővel is találkozhatunk.

Az énekes madarak téli etetésével szemben a vízi madaraknál az etetés tömegesen sodorja veszélybe, betegíti meg és pusztítja el az állatokat, ami ellen világszerte küzdenek a hatóságok és a természetvédelmi szervezetek.
A vízi madarak esetében a kenyérrel való táplálás megbetegíti a madarakat, például kikapcsolja a téli túléléshez nélkülözhetetlen vonulási viselkedést, ami tömeges jégbe fagyásukat okozhatja. Növeli továbbá a zsúfoltságot, a madarak közötti agressziót, az ebből eredő sérülésveszélyt és a fertőző betegségek terjedését.
Az etetési időszak után a költési időszakot is segíthetjük a tavasz során kihelyezett odúkkal.

Macskás övezetben viszont körültekintően gondoskodjunk az etetők és költő odúk kihelyezéséről, olyan helyet válasszunk, amint nehezebben tudnak megközelíteni a kis ragadozók, hiszen nem macskák, hanem a madarak etetése a cél.

Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!