XIV. Leó nemzetközi tapasztalatait, a névválasztásának fontosságát és első pápai megnyilvánulásait emelte ki Buda Péter, a servita templom plébánosa.
Buda Péter teológiai tanár, aki az egyháztörténelmi műsorok rendszeres szereplője a Szent István Rádióban. Nem véletlen, hogy a műsorukban őt kérdezték az egyházi rádió munkatársai az új pápával kapcsolatban. A hírösszeállításokban elhangzottakat „szemlézzük” cikkünkben.

Robert Francis Prevost meglepetés, szerintem nagyon sok ember számára – mondta el a Szent István Rádióban Buda Péter. A teológiai tanár szerint ő egy olyan személyiség, aki nem volt eddig előtérben, pedig nagyon fontos pozíciókat töltött be, az Ágostonos rendnek volt az általános generálisa Rómában, 2023-tól ő volt a püspöki dikasztériumnak a vezetője. Csak ugye az emberek ezzel a dikasztériummal nem nagyon találkoznak, leginkább a püspököket érinti.
– De hogyha megnézzük a Szentatya életét, akkor azt kell mondanunk, hogy igazából nincs min csodálkozni. Egy olyan személyiségről van szó, aki az egész világot valamiképpen magához öleli, merthogy Észak-Amerikában, Chicagóban született. Az Ágostonos rend tagjaként, és főleg amikor generális volt, akkor az egész világ összes Ágostonos kolostoráért felelős volt. Közben elküldték Latin-Amerikába, Peruba, hogy ott missziósként, püspökként tevékenykedjen, és utána pedig visszahívták Rómába, hogy ő legyen egy ilyen nagyon fontos dikasztériumnak a prefektusa, vezetője. Egy olyan személyiségről van szó, aki tényleg végigdolgozta az életét, de úgy, hogy mindig háttérben maradt.
– Amikor megjelent a Szent Péter Bazilika a loggiáján, látszott rajta a meghatódottság, látszott rajta egy átszellemültség. Ami engem különösen megdöbbentett, az a névválasztás: XIV. Leó. Az elődje XIII. Leó egy óriási jelentőségű pápa volt. Ha megfigyeltük a jelenlegi XIV. Leó üdvözlését, hogy „békesség legyen mindannyiótokkal”, akkor föl lehet benne fedezni XIII. Leó szellemiségét, aki egy nagyon nehéz időszakban vette át az egyház a kormányzását 1878-ban, amikor megszüntették az egyházi államot. Európa-szerte üldözték a katolikus egyházat, amit úgy hívunk szépen, hogy kultúrharc, és ő nagyon ügyes diplomáciával, nagyon nagy szeretettel és empátiával ezeket „le tudta szerelni”. Amellett pedig szociálisan nagyon érzékeny volt, ő adta az első szociális enciklikáját az egyháznak, a Rerum Novarumot. Nagyon nyitott volt a modern tudományok irányába.

– Én elfogult vagyok, de hát ő volt az, aki megnyitotta a vatikáni levéltárat a kutatók előtt, és ezzel óriási lehetőséget adott arra, hogy a múltunkat, a történelmünket jobban feltárjuk – fogalmazott Buda Péter, hozzátéve, hogy mindenképpen azt kell mondani, egy olyan személyiség került most a Szent Péter utódjaként az ő székébe, akire nagy reménységgel nézhetünk. Ő valóban a béke embere szeretne lenni, aki el akarja simítani a világban és az egyházban lévő ellentéteket vagy feszültségeket. Folytatni szeretné Ferenc pápa szinodális útját.

Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!