Tartsanak pesszimistának, de az az érzésem, nincs olyan városrész, vagy település az országban, ahol ne háborodnának fel az emberek, ha a szomszéd utcába szeretne hajléktalanszállót építeni a helyi önkormányzat.
Az, hogy mi történt a felnémeti lakossági fórumon, sokan, sokféleképpen értelmezték már. Az ott élők szerint az egyik legnagyobb probléma az ügyben az, hogy a helyieket senki sem tájékoztatta, csak kész tények elé állították az ott élőket. Többen kiemelték, nem a hajléktalanok ellen vannak (bár azért a vita hevében ennek az ellenkezőjéről tettek tanúbizonyságot), hanem a helyszín ellen.
A felnémetiek egyebek között az ingatlanok elértéktelenedésétől féltek. Nem ismerem fillérre pontosan az egri lakásárakat, de gyanítom, a Kertész utcai házak nem az olcsó kategóriába tartoznak, s azt is, hogy a „rettegett” 100-as megszűnésével nem ugranak meg hirtelen az ottani értékek. Jó, tarthatják ezt mellébeszélésnek, ahogy azt is, hogy véleményem szerint jelenleg a városban nem a hajléktalanszálló környéke a bűnügyileg legfertőzöttebb terület.
De még mindig azt gondolhatják, csak a helyhatóságnak akarok puncsolni, ezért akadékoskodom, pedig szó nincs erről, lévén az ügy egyik legfájóbb pontjának azt tartom, hogy a döntéshozók közül alig volt ott valaki. Egy irodavezetővel meg egy külsős bizottsági taggal elvitetni a balhét, finoman szólva is ciki.
Azt azonban szomorúan gyanítom, hogy ha a fórumon elhangzott ötlet szerint a laktanyát használná e célra valaki, akkor lenne egy másik kiabálásba torkolló egyeztetés, csak éppen az azon a környéken élők részvételével. A hajléktalan ember ugyanis nem szép látvány, mert némelyikük ápolatlan, sőt, van aki iszik is. Igaz, ismerek olyan hivatalnokot, aki legalább ugyanannyit vedel, csak nem Koccintóst, hanem whiskyt, de gondolom, ő költözhet, ahova akar. Igaz, neki van is hova.
Aki beszélt már életében három szónál többet (lásd: nincs apróm, tessék egy százas, menjen a fenébe, irány dolgozni… stb.) egy hajléktalannal, az hallhatott már szívszorongató, felháborító és bicskanyitogató történetet. Mert van, aki ezt az utat választotta, s van, aki egyszerűen az utcára került. Az utcára, ahonnan aztán csak tényleg nagyon keveseknek sikerül visszakapaszkodni.
A felnémeti történet több, mint szomorú. Mert olyan érvek hangzanak el, mint a költsék el máshol a milliókat, meg vigyék olyan helyre a hajléktalanokat, ahol senkit nem zavarnak (nem őket viszik, hanem a szállót), meg, hogy ki mit tett ezért a városért, s hogy a fedél nélküliek az egriek problémái, vagy felnémetieké. Mert vannak ezek meg azok. Meg a bűnöző csövesek, mint gond, amit valahová el kell vinni, ahol jól megoldódik, vagy sem, csak mi ne lássuk. A történet persze még nem ért véget, ez csak hosszú órákra nyúló parttalan vita volt. Ki tudja, mi lesz. Majd elválik?
Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!















