Nógrád és Heves megyében több helyen barna medvére figyelmeztető táblát helyeztek ki.
Salgótarjántól nem messze nemcsak láttak, hanem lőttek is medvét tavaly. A Magyarországon látott medvék feltehetően Szlovákiából húzódnak délre.
A medve kilövése egyébként természetkárosításnak számít, és azt ígérik, meglesznek a büntetőjogi következményei is az esetnek.
A Bükki Nemzeti Park nógrádi tájegységvezetője, Judik Béla a Kossuth rádió Hajnal-táj című műsorában elmondta, a természetvédelmi őrszolgálat folyamatosan gyűjti az adatokat arról, hogy Nógrád megyében hol láttak medvét. 2014. április végétől két egyed található a tájegység területén, úgy tűnik, ezek már nem kóborló, errefelé tévedt, hanem állandónak nevezhető egyedek.
Judik Béla hozzátette: ennek ellenére önálló, magyarországi medvepopulációról valószínűleg még hosszú ideig nem lehet beszélni, ezek a szlovákiai állomány egyedei. Az is bizonytalan, hogy ha lesz egyáltalán szaporulat, itt maradnak-e, vagy pedig átmennek az Ipoly túloldalára.
A megye természetközeli-ségét jelzi, hogy ilyen csúcsragadozó megjelenik, amit Judik Béla pozitívnak nevezett, hozzátéve, hogy a medvék eddig nem jelentettek veszélyt a lakosságra.
A Bükki Nemzeti Parkban kihelyezett figyelmeztető táblákon alapvetően a barna medve életmódját, jogi státusát mutatják be, s azokat a viselkedési szabályokat, amelyeket a kirándulóknak, kerékpározóknak, kutyasétáltatóknak, sátrazóknak be kell tartaniuk.
A medvék elleni védekezésre a Bükki Nemzeti Park egy csomagot állított össze a Földművelésügyi Minisztérium részére, és bíznak benne, hogy kapnak majd állami támogatást, amellyel az állattartóknak nyújtanának segítséget a védekezéshez.
Medveállomány
• A Kárpát-medencében ezres nagyságrendű medve-állomány él.
• Alapvetően kerülik az embert, és csak akkor jelentenek veszélyt, ha például nem megfelelő a hulladéktárolás, vagy megzavarják az élettevékenységüket.
Forrás: Kossuth Rádió
Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!















