A kormányfő a brókerügy tapasztalatai mellett a pénteki 180 percben beszélt a tapolcai választásról, a készülő 2016-os költségvetésről, a szakképzés átalakításáról és az ukrajnai helyzetről is.
Minden kampányba beszállok, és sosem tudom, mi lesz a végeredmény, a jóisten kezében vagyunk – mondta hétvégi tapolcai választás kapcsán Orbán Viktor miniszterelnök a pénteki 180 percben. Ha nyerünk, folytatódik a sikertörténet – tette hozzá a kormányfő a Kossuth Rádió reggeli műsorában. A sikert sehol sem adják ingyen, de ez olyan része az országnak, amely valóban sikeres, Ajka környékén 3 százalék alatt van a munkanélküliség, jönnek a befektetők, Sümegen a várat, Tapolcán kórház jelentős, több mint 2 milliárdos támogatást kapott, és a gyógybarlangot is sikerült rendbe tenni, ezen az úton kell továbbmenni. A népszerűségi mutatókról Orbán Viktor azt mondta, nem feltétlenül tartja azokat relevánsnak, a kormány egyetlen dolga azt teljesíteni, amit vállalt, a munkát el kell végezni, és a kormány ezt meg is teszi.
Az istállót ki kell takarítani
A brókerbotrányok kapcsán Orbán Viktor azt mondta, az istállót ki kell takarítani, ezt kezdték a bank- majd a takarékszövetkezeti rendszerrel, és most elérkeztek a meglehetősen zavaros brókervilághoz. De akármilyen „nagyfiúk” is az elkövetők, aki átverte a kisbefektetőket, el kell csípni, a kisbefektetőket kártalanítani kell, szabályokat kell alkotni, amelyek megakadályozzák a hasonló eseteket, a közpénzeket pedig ki kell menteni a kockázat alól. A háttérintézmények egy speciális szabály vonatkozik, most vizsgálják, ki volt hanyag, ki gondatlan – tette hozzá. A Fidesz-frakció javaslata egyébként nagyon nagy kártalanítást tenne lehetővé – hangsúlyozta a miniszterelnök, hozzátéve, hogy az államnak is egy nagyon komoly vesztesége, 16-17 milliárd keletkezett egy 2005-2006-os ügyletből. Az biztos – folytatta – hogy önkormányzatok nem mehetnek tönkre. Ha a Beva jó döntést hozna, 22 ezer ember gondja megoldódna, Rogán Antal javaslata, amely a pénzügyi rendszertől befektetést követel meg, 700 híján mindenkit kárpótolna.
Kiszámítható költségvetés
A készülő költségvetés kapcsán Orbán Viktor azt hangsúlyozta, tapasztalatai szerint a kiszámíthatóságot kell leginkább erősíteni, ezért születhet meg az idén a 2016-os büdzsé júliusra, a tavaszi ülésszak végére. A részletekről elmondta: a kétgyermekesek további kedvezményeket kaphatnak, erre több lépésben kerül sor, és összességében megkétszereződik majd. A banki terhek csökkenhetnek, ha nő a hitelezési tevékenység, lesz a nulla százalékos reklámadó is, hogy a kis- és középvállalkozások kimaradhassanak ebből a körből. Az óvodai étkeztetésről a kormányfő azt mondta, ez is az a tétel, amelyre büszkék lehetünk, hiszen a gyerekek mintegy 90 százaléka térítésmentesen ételhez juthat a bölcsődében és óvodában. Ez egy Európában is egyedülálló dolog, hiszen a gyermekneveléshez szükséges dolgokat a család mellett az állam is megadja.
Versenyképesebb oktatás
A oktatási rendszer átalakítására azért van szükség, mert most a gyerekek használható szakma nélkül, foghíjas ismeretekkel kerülnek ki az iskolapadból, a papírok pedig nagyon sokszor használhatatlan tudást jelentenek – mondta a miniszterelnök. Ezért van szükség az MKIK tapasztalataira is, és ezért folyik a konzultáció a gazdaság szereplőivel. A felsőoktatásban is változtatásra van szükség, a mostaninál jóval feljebb kell kerülnünk a rangsorban, amihez komoly szemléletváltásra van szükség.
Ukrajnában az éhezés kopogtat az ajtón
Kárpátalján baj van, Ukrajna háborúban áll, az ott élő magyarok is veszélyben vannak, ezért mindenképpen a békében vagyunk érdekeltek. A katonai konfliktustól független gazdasági válság ugyanakkor drámai számokat produkál, mindenkinek össze kell hát fognia, hogy nem omoljon össze az ukrán gazdaság. Magyarország civil szerveteken keresztül segít ezért a kárpátaljai gyerekeknek, és támogatja az ottani közösségeket, hiszen az éhezés kopogtat az ajtón – hangsúlyozta Orbán Viktor a 180 percben.
Forrás: MR/180perc
Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!















