Ma van a Down-szindróma világnapja. A Down-szindróma egy véletlenszerű, a 21. kromoszómapár rendellenessége következtében kialakuló állapot.
2012 óta ez a nap hivatalosan is a Down-szindrómával élő embereké. A törekvés célja, hogy felhívják az emberek figyelmét erre az állapotra. Országszerte folynak a jótékonysági rendezvények, ún. érzékenyítő játékok, koncertek és előadások.
Ez a leggyakoribb veleszületett rendellenesség, átlagosan minden 600. gyermek ezzel a kromoszómaproblémával jön világra. A Down-szindróma a 21. kromoszómapár rendellenessége miatt alakul ki. Általában egy egészséges ember szervezetében 46 kromoszóma van, 23-ataz anyától, 23-at az apától hozunk. A Down-szindrómával élők esetében a 21. kromoszómából egyel több van, tehát nem kromoszómapárt alkot, hanem háromszorosan van jelen. Az állapot enyhétől a középsúlyosig terjedő értelmi fogyatékossággal jár, illetve vannak testi jellegzetességei is. Ilyen lehet a távol ülő szem, az elálló fül, a lapos orr és az alacsony termet.
Ezen felül vannak az egészségüket súlyosan veszélyeztető „sajátosságaik” is. Ilyenek lehetnek például a jellemző szívproblémák és az alvási légzéskimaradás. Korábban az átlagéletkoruk viszonylag alacsony volt, napjainkra azonban az orvostudománynak, az időbent kezelt szívrendellenességnek és a gyógypedagógiának köszönhetően jelentős fejlődést értek el ezen a területen.
Borzasztó kreatívak, remek az utánzóképességük, és nagyon-nagyon erősek lelkileg. Akad köztük modell és ruhatervező, simán szerezhetnek akár több diplomát is. Személyiségüket tekintve nyíltak, kedvesek, őszinték és barátságosak. Minden Down-szindrómával élő ember egy külön, önálló személyiség, igazi harcos.
Gondoljunk ma Rájuk, ha csak pár perc erejéig is!
Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!















