Miért sütünk szilveszterkor malacot? Miért kell lencsét enni újév napján?A szilveszteri és újévi szokások közös célja eredendően az, hogy a következő évre egészséget, bőséget, boldogságot és szerencsét varázsoljanak.
Sokan úgy vannak a babonákkal, mint a cápával: embert ugyan nem eszik, de nem bízunk meg benne. Tudjuk, hogy a babonák nem igazak, de mégis figyelünk rájuk, főleg január elsején, hiszen ez a dátum mégiscsak egy új év kezdete. Sok családban kerül az asztalra lencse, mert az szerencsét hoz. Ugyanez igaz a disznóra, ami kitúrja a szerencsét, de a csirke viszont elkaparja azt, így annak fogyasztása tiltott. Ha már az ételeknél tartunk, a hallal óvatosan kell bánni, mert a folyó menti vidékeken szerencsét hoz (ahány pikkely, annyi pénz), máshol viszont baljós állat, hiszen vele együtt elúszik a háziak szerencséje is.
Van néhány tiltott dolog, amit ne csináljatok újév napján, nem akarhatjátok elrontani az egész évet, ugye? Újév napján TILOS a mosás és a teregetés, mert az valakinek a halálát hozza, továbbá TILOS levinni a szemetet, mert kiöntjük vele a szerencsét a házból. Ezen a napon TILOS kölcsönkérni vagy kölcsönadni bármit is, beleértve a pénzt és a használati tárgyakat is. Nem szabad orvoshoz menni vagy orvost hívni, mert akkor betegséggel töltjük az elkövetkezendő esztendőt. Ha újév napján az első látogató asszony vagy lány, az szerencsétlenséget jelent, viszont ha férfi csenget be elsőként, az éppen az ellenkezőjét jelenti, mégpedig szerencsét.
Pár jó tanács is van még talonban, ami az új esztendő első napjára vonatkozik. Újév napján ne veszekedjetek! Tartózkodjatok minden vitától, perpatvartól, mert különben az egész évetek így fog eltelni. A szerelmeseknek pedig legyen méz a háznál, ugyanis ha megkenik ajkukat mézzel, és éjfélkor úgy váltanak csókot, akkor édes és hosszú lesz a szerelmük.
A magam részéről néhány szokást biztosan megtartok, nem kísértem a sorsomat azzal, hogy mosok vagy teregetek. Nektek boldog új évet kívánok Nagy László versével!
Nagy László: Adjon az Isten
Adjon az Isten
szerencsét,
szerelmet, forró
kemencét.
üres vékámba,
gabonát,
árva kezembe
parolát,
lámpámba lángot,
ne kelljen
korán az ágyra hevernem,
kérdésre választ
ő küldjön,
hogy hitem széjjel
ne düljön,
adjon az Isten
fényeket,
temetők helyett
életet
nekem a kérés
nagy szégyen,
adjon úgyis, ha
nem kérem.
Fotó: newyearsevehungary.com
Forrás: Rosta Erzsébet és Rábai Attila: Hiedelmek, hagyományok, babonák
Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!

















