Szerda reggel havazásra ébredtünk, de ne aggódjatok, mert az egri utak tisztaságát a Városgondozás most is kezébe veszi. Megkérdeztük Jakab Zoltán ügyvezető igazgatót, miként is tartják karban télen az utakat.
A városban sétálgatva épp a havazásról beszélgettünk, amikor megérkezett az égi áldás szép nagy pelyhekben. Egy kedves helyi hölgy, Judit meghallotta a beszélgetésünket és bekapcsolódott. – Szeretem a havat, és örülnék, ha megmaradna, sőt, ha már annyi lenne, hogy kimehessünk a gyerekekkel szánkózni és hóembert építeni – mondta.
Eszünkbe jutott, mi a helyzet, ha tényleg leesik ennyi hó az utakra, így felhívtuk Jakab Zoltánt, a Városgondozás ügyvezető igazgatóját, és megkérdeztük, hogyan készülnek fel az utak takarítására. – Hivatalosan mi az Eger város tulajdonában és kezelésében lévő utakat, járdákat és járófelületeket tartjuk karban, itt végezzük a hó- és síkosságmentesítést. Sokan azt hiszik, hogy Egerben minden ide tartozik, de a fő közlekedési utak, illetve a be- és kiközlekedő utaknak a legtöbbje az közutas útszakasz, tehát nem városi fenntartásba tartozik. Ilyen például a 25-ös és a nagyobb forgalmú beközlekedő és kivezető utak – mondta. Ahogy kifejtette, november 15 és március 15 között ügyeleti rendszerben vannak, ami meghosszabbítható, ha az időjárás úgy igényli.
– Ügyeleti rendszer van, ami azt jelenti, hogy az ügyeletbe beosztott gépjárművezetőnek a riasztást követő egy órán belül a felszerelt gépjárművel el kell hagyni a telephelyet. 4 nagy teljesítményű gépünk van beállítva ügyeleti rendszerbe, tolólappal, hóekével és szórófelépítménnyel, és ezeken kívül 4 kisebb eszközünk van beállítva. Egerben amit tudni kell még és érdekes, hogy a mentők, tűzoltók és a rendőrség vonulási útvonala illetve a tömegközlekedés útvonala a kiemeltek hó és síkosságmentesítés szempontjából, és utána a forgalom szempontjából különböző kategóriába vannak beállítva az utak – mesélte. Fontosnak tartotta elmondani, hogy a sok, esetlegesen szabálytalanul parkoló autók megnehezítik a munkát. Folyamatosan figyelik az előrejelzést, kapják a meteorológiai szolgálattól is az előrejelzéseket, 24 órás portaszolgálat van, az aznapi ügyeletvezetőnek kötelessége ezt figyelni. Nem várnak arra, hogy vastagodjon a hóréteg, kivonulnak ha sűrűsödik a havazás.
Fontos tudnivaló, hogy a családi házas, kertvárosi övezetekben mindenkinek kötelessége a saját ingatlana előtt a járófelületeket takarítani. Folyamatos havazás esetén előfordul, hogy a 4 nagy teljesítményű gép csak a mentők, tűzoltók vonulási útvonalát takarítja, és sokkal később ér időben oda, mint az elvárható lenne, ilyenkor mindenkinek a türelmét kérik, illetve lehetőség szerint akkor induljon mindenki útnak, ha nagyon muszáj.
Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!

















