Az utóbbi hetekben tartósan mínusz 10 fok körül mozog a hőmérséklet, ami nem csak az emberi szervezetet, de a szőlőt is megviselheti. Thummerer Vilmos és Gál Tibor szerint azonban ezt még bírnia kell a szőlőnek.
A kemény téli idő, a zord fagyok mindent és mindenkit megviselhet. Nincs ez másképp a szőlővel sem, és mivel az egri borvidék híres a kiváló terméséről, megkérdeztünk két borász, hogyan viseli a szőlő a mínuszokat, kell-e tartani fagykároktól.
Thummerer Vilmos szerint még kicsit korai az értékelés, mert igazából kellene két-három nap, amikor kiengednek fagyott állapotukból a rügyek, vesszők, akkor lehet megállapítani majd, hogy történt-e fagykár vagy sem. – A kisebb fagykár azt jelenti, hogy a rügyeknek esetleg néhány százaléka elfagy, elsősorban ez az érzékenyebb fajtáknál jellemző. Fajtán belül is van különbség, a rügyeknek 10-20 akár 100 százaléka is elfagyhat, ami azt jelenti, hogy a főrügyek elfagynak, súlyosabb esetben a főrügyek mellett lévő mellékrügyek is elfagynak, amelyek ugyan még biztosítják a kihajtást, de már sokkal kevesebb termést hoz – mesélte.

Thummerer Vilmos szerint ezt az időjárást simán bírnia kell a szőlőnek, a bajok akkor jöhetnek ha az enyhülés után újra beköszönt a fagy. Fotó: Eger Hírek
Amint mondta, még súlyosabb esetben a fő és mellékrügyeken túl az idősebb tőkerészekben is történhet fagykár, ez már nagy baj, mert ilyenkor fennáll a veszélye annak, hogy a törzset újra kell nevelni, ekkor 2-3 évre komolyabb terméskieséssel kell számolni. – Erről viszont még túl korai beszélni, bízom benne, hogy ez nem következik be. Reméljük ezt azért, mert a mínusz 16-20 fok között a szőlőnek bírnia kell, különösen azoknak, amelyek nem voltak agyonterhelve, tehát tudtak tartalék tápanyagot biztosítani maguknak a télre – mondta Thummerer Vilmos. Ahogyan kifejtette, ezeket a tápanyagokat a szőlő télen felhasználja arra, hogy a fagytűrése nagyobb legyen. A nagyobb baj akkor van, amikor a lehűlés után jön egy felmelegedés, és a növény úgy érzi, hogy itt a tavasz, és azután megérkezik újra egy keményebb hideg, ekkor történhetnek igazán nagy fagykárok. – Ez most egy kiegyensúlyozott, hosszú hideg, nem voltak hőingadozások, szóval bizakodva nézek az év elé, nem várok ettől komoly bajt – részletezte.
Gál Tibor hasonló állásponton van, ugyanis elmondta azt, hogy ugyan okozhatna kárt a fagy, de ezt egyelőre nem tapasztalták. -Tartós, mínusz 15, 20 fok alatti hőmérséklet, főleg a mélyebben fekvő területeken, völgyekben okozhat kellemetlenséget, de egyelőre ott, ahol metszettünk, nem észleltünk kárt, és kollégáktól sem hallottuk azt,hogy gond lenne – állította.
Mint mondta, az egri borvidék viszonylag magasan fekvő borvidék, és úgy tűnik, hogy ezeknek a magasabban lévő telepítéseknek nem okoz veszteséget a hideg. Kiemelte, hogy van jó oldala is ennek az időjárásnak, hiszen az alacsonyabb hőmérséklet segítséget nyújt hiszen a mínuszok megritkítják a kártevőket. – Ez a hideg egyelőre nem okoz gondot, bírnia kell a szőlőnek, de sokkal lejjebb már nem nagyon mehet a hőmérséklet, mert az már veszélyes lehet – mondta.
Fotó: facebook
Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!

















