Ünnepi szentmise a Bazilikában, térzene, kitüntetések átadása a színházban és koszorúzás az ‘56-os emlékműnél. Eger nem felejt.
Ahogy korábban megírtuk, városunk idén is méltóképpen megemlékezik 1956. október 23-ra.
Az ünnepi program délelőtt 10 órakor szentmisével kezdődött a Bazilikában, amit a Hatvanas ezred emlékműnél térzene követett. Ezt követően a Gárdonyi Géza Színházban beszédet mondott Nyitrai Zsolt, Eger és térsége országgyűlési képviselője, aki külön köszöntötte a köztünk élő hősöket, akik 1956 októberében is itt voltak, részt vettek a szabadságharcban, valamint a mai nap kitüntetettjeit.
– Október 23-a legerősebb üzenete számunkra az, hogy van, ami soha nem változik, mert nem változhat. Mi magyarok, a szabadság népe, a szabadság nemzete vagyunk. 61 éve mi magyarok megmutattuk országnak, világnak, hogy nem kérünk abból, hogy külföldi hatalmak mondják meg, miként éljünk a saját hazánkban. 61 évvel ezelőtt kivívni, most pedig megvédeni kell a szabadságunkat – fogalmazott Nyitrai Zsolt.
Hozzátette, a jövőben Egerben bemutatják a szabadság fontos pillanatait és az oda vezető rögös utat. Lenkey János ‘48-as honvédtábornok szülőházában megnyílik majd a Szabadság Háza, amelyben a Rákóczi szabadságharc, a ‘48-as forradalom, 1956 és a rendszerváltoztatás egri, Heves megyei emlékeit, történeteit mutatják be.
– A garzonház oldalán található ‘56-os falfestményt továbbfestve kezdeményezem, hogy az egri Eszterházy Károly Egyetemen alakítsunk ki egy szép emlékpontot, amely a forradalomban részt vevő diákoknak és tanároknak állít emléket, bemutatja az ‘56-os eseményeket – jelentette ki Eger és térsége országgyűlési képviselője.
Habis László polgármester kitüntetéseket adott át, íme:
- Eger Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése a sport területén végzett kiemelkedő tevékenységéért „PRO AGRIA” szakmai díjat adományozott Gyulavári Zoltán, vízilabda edző részére.
- Eger Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése kimagasló sportolói tevékenységéért „EGER KIVÁLÓ SPORTOLÓJA” kitüntetést adományozott az Egri Sportiskola Sportegyesület atlétika szakosztályának sportolója, Szeles Bálint atléta részére.
- Eger Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése kimagasló tanulmányi eredményéért „KIVÁLÓ EGRI DIÁK” kitüntetést adományozott az Egri Szilágyi Erzsébet Gimnázium tanulója, Illés Gergely részére.
- Eger Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése kiváló tanulmányi eredményéért és kimagasló sportteljesítményéért „EGER VÁROS JÓ TANULÓJA, JÓ SPOTOLÓJA” elismerő címet adományozott, az egri Hunyadi Mátyás Általános Iskola tanulójának, Juhász Franciska úszónak, az Egri Úszóklub Sportegyesület tagjának.
- Eger Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése, „EGER VÁROS JÓ TANULÓJA, JÓ SPOTOLÓJA” címet adományozott az Eszterházy Károly Egyetem Gyakorló Általános, Közép-, Alapfokú Művészeti Iskola és Pedagógiai Intézet tanulójának, Majoros Rózsa Evelin sakkozónak, Egri Sakk és Ritmikus Gimnasztika Sport Klub tagjának.
A beszédeket követően a “Szent lobogás” című emlékező műsort láthatta a közönség, amelyet a Gárdonyi Géza Színház tánc- és színművészei adtak elő. Végül a Szózatot koszorúzás követte a Hatvani kapu téren, az ‘56-os emlékműnél.
- Fotó: Nemes Róbert
- Fotó: Nemes Róbert
- Fotó: Nemes Róbert
- Fotó: Nemes Róbert
- Fotó: Nemes Róbert
- Fotó: Nemes Róbert
Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!




























