Lépjen kapcsolatba velünk

Diabéteszessé válni trauma, de feloldható – 25 éves a HEMEDISZ

Diabetesz vilagnap hemedisz

Diabéteszessé válni trauma, de feloldható – 25 éves a HEMEDISZ

Ez a cikk több, mint 10 éve és 4 hónapja frissült utoljára, ezért egyes tartalmi elemei elévülhettek.

Eger – Akár kisgyermekként, tizenévesként vagy felnőttként lesz diabéteszes az ember, sorstársak segítségével sokkal könnyebb feldolgozni – vallja Keller Józsefné, a Heves Megyei Diabetes Szövetség elnöke.

Bár egri székhelyű, nonporfit egyesületünk 25 éve, azaz fennállása óta azt hirdeti, hogy a diabétesz nem betegség, csak állapot, és mindenkinek olyan helyes életmódot kellene folytatnia mint a diabéteszeseknek, azért egy diabéteszesnek kezdetben nehéz feldolgozni, hogy naponta többször szúrnia, injekcióznia kell magát és már gyermekként felelőségteljesebbnek, fegyelmezettebnek kell lenniük „nem-cukorbeteg” társaiknál – mondja Keller Józsefné.

Az egyesület elnöke szerint főként e kezdeti trauma feldolgozásában tudnak segíteni egri klubfoglalkozásaikon, bentlakásos tanfolyamaikon és nyári cukorbeteg táboraikban, ahol a főként fiatalkorú, friss diabéteszesek sorstársaik révén rácsodálkozhatnak arra, nincsenek egyedül problémáikkal, és diabéteszesként is lehet boldog, minőségi életet élni. Mi ezért nem használjuk szándékosan a cukorbeteg és cukorbajos szót sem, mert a diabéteszes szó nem megbélyegző – teszi hozzá.

Egy diabéteszesnek rendszeresen vércukrot kell mérnie. naponta többször, az étkezésével összhangban, megfelelő mennyiségű inzulint kell adnia és fontos, hogy napi rendszerességgel sportoljon, mozogjon – sorolja Keller Józsefné a kötelességeket. Klubtagjainkat erre is folyamatosan figyelmeztetjük, mert, aki ezeket elhanyagolja, már akár 2-5 éven belül olyan súlyos következményekkel, szövődményekkel kell szembenéznie, mint a végtag-amputáció, veseelégtelenség, vakság stb. – teszi hozzá. Keller Józsefné azt vallja, hogy a szabályok betartásával, helyes, kiegyensúlyozott életvitellel kivédhetők ezek a szövődmények.

A HEMEDISZ a legfontosabb információkat, tanácsokat már nemcsak személyesen, de facebook-oldalán is megosztja a diabéteszesekkel és a „kívülálló”  érdeklődőkkel. A megye iskoláiban, óvodáiban, közösségi-kulturális intézményeiben tartott felvilágosító kampányaikat pedig azért tartják fontosnak, mert drasztikusan nő a diabéteszesek száma. A jelenlegi félmilliós magyar cukorbeteg közösség akár 200-300 „taggal” bővülhet a jövőben, akik között egyre több a gyermek.

A HEMEDISZ-ről röviden:

1991-ben dr. Petheő István, az egri Markhot Ferenc Kórház főorvosának, diabetológusának kezdeményezésére alakult meg, de 88 óta diabétesz klubként is létezett. Az egyesületté növő szervezet 1994-ben létrehozta első közösségi-tanácsadó központját, amely Eger első Diabétesz Centerként működött a Knézich Károly utcában.

Legfontosabb eredményük, hogy a 25 év alatt 20 országos edukációs- és életmódtábort szerveztek a fiatalok számára. Az egyesület szoros kapcsolatot ápol a Magyar Cukorbetegek Országos Szövetségével és a Magyar Diabetes Társasággal.

Diabétesz Világnap 2014 HeMeDiSz

 

 

 

 

 

Google Hírek

Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!

Továbbiak Kiemelt kategóriában

Legfrissebbek

Szavazás

Ön támogatna egy előrehozott önkormányzati választást?

Betöltés ... Betöltés ...
adatforrás:

Legtöbbet olvasott

#hashtag-ek

FEL