Ma vállalhatatlanul, vitathatatlanul hétfő van – főleg annak a pár tízezer fiatalnak, akik ma megkezdték a szóbeli érettségit. Egyelőre részvétünk, de nyugi: abból is lett valami, aki szerint Ady Endre AIDS-es volt.
Hoztunk pár jó tanácsot – öreg rókaként mondhatjuk -, bennfentes tippet arra az esetre, ha mégsem szakadna le a mennyezet egy szerencsétlen (szerencsés-gondolja most minden érettségiző) csőtörés következtében, és mégis meg kell szólalnotok a vizsgabizottság előtt.
Először is, nyugalom! Persze ezt most körülbelül olyan kimondani egy érettségizőnek, mint kalapáccsal püfölni egy élesített bombát: veszélyes. Mindazonáltal, hasznos lehet, ha meghallgatjátok a felétek pattogó tanácsokat, aminek a fele körülbelül annyit ér, mint meztelenül táncolni egy hangamezőn az ötösért, de akadnak majd hasznos tippek is, csak szűrjétek meg az infót, és próbáljatok nem sikítani!
Biztos ami tuti, azért mi is hoztunk pár tanácsot:
1. Valószínűleg ösztönösen dadogni fogtok idegességetekben – ne tegyétek. Vagy legalább próbáljátok meg elkerülni, hogy az összeakadt, hiperstresszes nyelvetek valami nagyon nem odaillőt biggyesszen az érettségi bizottság orra elé.
2. Ne feledjétek: a határozottság félsiker! Úgyhogy állat felszegni, vállakat lazán hátra, egy magabiztos mosoly, és még a „kisádámos” epikmondat is jobban fog hangzani: Várom a kérdéseket!
3. Az az idő, amit a tétel kidolgozására kapsz, ajándék, becsüld meg! Írj fel mindent, amit tudsz, és abból puskázva, a címszavakon hajókázva simán el tudod majd mondani az impresszionizmust, a szimbolizmust, de még a giliszták párzását is.
4. Legyél választékos, kifejező és ne mondd, hogy „jajj istenkém, csak ezt ne”! Nem jó úgy indulni, hogy egy sikertelen megszólalás miatt azt feltételezik rólad, hogy fogalmad sincs semmiről.
5. Ne lazázd el a szövegelést, ha csak nem vagy olyan szerencsés helyzetben, hogy a modern külvárosi szleng-nyelvezetből húztál tételt! Itt most a beszéd a lényeg, az, hogy hogyan és mit mondasz, ha pedig ráadásként még szépen is fejezed ki magadat, akkor nagy baj nem lehet!
Volt egy korábbi írásunk arról, milyen fontos dolgokat kell szem előtt tartania minden érettségizőnek, amolyan tízparancsolat féleség. Hasznos lehet most is, kattintsatok ide!
Mindazoknak pedig, akik most egy szóbelizőt nevelgetnek: tartsatok ki, ez semmi ahhoz képest, amikor majd az első vizsgaidőszakára, vagy állásinterjújára készül! Mindazonáltal tárazzatok be csokiból, nyugtató hatású teából, finom falatokból, hogy ha hirtelen megjön a gyermek étvágya, akkor egyből legyen mit az orra alá dugni.
Tartsátok kéznél a kutyát, macskát, tengerimalacot, mert a kis szőrös testek áldásos hatással vannak az egyébként magából kifordult, haját tépő csemetékre. Persze, egy altatópisztollyal is elérhetjük majdhogynem ugyanazt a hatást, szóval ez fakultatív.
Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!
















