Tegnap a diákok nekiveselkedtek a szóbeli érettséginek, most már nincs visszaút, ha minden jól megy – mindent jól csináltok – akkor hamarosan egy érettségi bizonyítvány boldog tulajdonosai lesztek!
Már korábban is írtunk Nektek csupa hasznos dolgot az érettségi nevű karmos, rémes szörnyetegről. Kaptatok egy tízparancsolatot, és néhány okosságot a szóbelin való megszólalásról. Azonban vannak dolgok, amiket tilos, és vannak, amiket nagyon ajánlott – épp ezért összekaptuk nektek ezt a Tedd & ne tedd listát.
Lássuk mi az, amit feltétlen kerüljetek el! Kezdjük tehát a NE TEDD résszel:
– Ne hagyjátok, hogy a kétségbeesés úrrá legyen rajtatok! Életetek egyik legfontosabb mérföldköve, ez tény, de ha összeszedettek vagytok, az sokkal pozitívabb képet fest rólatok, és elkerülhetitek a makogást, és a kínotokban panírrecept diktálást.
– Ne hányjatok! Főleg ne a bizottságra – nyilván el lehet fogadni, hogy ideges a delikvens, de mindenképpen rossz pont.
– Ne hadonásszatok a kidolgozásnál használt tollal – tapasztalat, könnyen fenyegetésnek vehetik a vizsgáztatók.
– Az öltözködés fontos: meleg van, nyilván, és csinosak akarunk lenni az ilyen eseményeken, nyilván – DE törekedjetek arra, hogy elegánsak legyetek, egy túl szűk nadrág, szoknya megkeserítheti a napotokat, nem beszélve az esetleges nem kívánatos villantásokról.
– Ne kapjatok idegrohamot, ha nem jó a tétel! Előfordul. De ha tanultatok, akkor tuti, hogy tudtok róla annyit, hogy a bizottság segíteni akarjon, és ne megszabadulni a hisztizőtől.
Most pedig jöjjön néhány dolog, ami megkönnyítheti ezt a néhány napot, tehát a TEDD kategória:
– Felkészültség. Nem csak a tanulásban, persze az a legfontosabb. Hanem: legyen nálatok elegendő toll: Murphy sosem alszik, és így elkerülhetitek a kínos pisszegést a másik pad irányába. Plusz: zsepi, ivóvíz, csoki. Reggeli csekkolása a bekészített iratoknak. Láttunk már olyat, hogy kis híján nem lett érettségi egy otthon felejtett igazolvány miatt.
– Alvás. Tudjuk, hogy ezzel most épp aktuálisan ki lehet kergetni a világból minden érintettet, de egy kómásan végigásítozott érettséginél kevés rosszabb van. Plusz, ha alszotok, akkor az agyatok is jobban fog.
– Szőlőcukor: többet ér, mint a harmincadik energiaital elfogyasztása két nap alatt, és kisebb a valószínűsége, hogy a véghajrában rajtatok lesz a hasmars. Más se hiányozna, nem igaz?
– Címszavak, vázlatok. Minden tételnek tudtok adni egy alapot, amire aztán felépíthetitek a teljese egészet. Sokkal egyszerűbb, mint azon kattogni, hogy is kezdődött a negyedik mondat a második oldalon, mert csak úgy tudjátok folytatni a mondandótokat.
– Tervek, célok. Ha nem az lebeg a szemetek előtt, hogy még X darab tetves-nehéz nap áll előttetek, és ezt amúgy se lehet ép ésszel kibírni, hanem az, hogy mit csináltok majd a nyáron, mivel töltitek a hamarosan megszerzett szabadidőt, akkor sokkal kellemesebb lesz még egyszer, majd még egyszer bemenni pingvinnek öltözve.
Ezeken felül még kismillió meg egy tanácsot fogtok kapni, vagy kaptatok már eddig is. A nagymamák vesszőparipájától kezdve (eszel te rendesen kisunokám?!) egészen a tudományos magyarázatokig (miért fog működni a párna alá helyezett könyv?). Tőletek függ, mi számít elegendő alvásnak, hogyan készültök fel, mivel lazítotok. A lényeg, hogy don’t para, egyszer ennek is vége!
Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!

















