Az okostelefonok sok emberhez hozzánőttek, hasznos kis ketyerék, és még hasznosabb alkalmazásokat pakolhatunk rájuk. Amennyiben gyakran utaztok külföldre, vagy bakancslistás országaitok vannak, akkor örülni fogtok, mert találtunk néhány nagyon hasznos alkalmazást!
A következőkben az okostelefon-függők mennyországával ismerkedhettek meg, hiszen a bőröndpakolástól a zen állapotban eltöltött utazáson át mindent megtaláltok – és a telefonotok is kell hozzá, igen. Korábban már írtunk Nektek a világjáráshoz legideálisabb öltözékről, beszélgettünk Barna Béla szakértővel erről és erről, és most találtunk néhány igazán hasznos alkalmazást, ami megkönnyíti a készülődést, és a külföldön létet. Lassan vége a tanévnek, a vizsgaidőszaknak. Ha a spórolt pénzeteket utazásra akarjátok költeni, akkor olvassatok tovább!
Kezdjük is mindjárt a legelején. Ha már kiválasztottuk, hova az oda, akkor általában kiborítjuk a ruhásszekrényt, a komódot, és minden tárolóalkalmatosságunkat, hogy mit is vigyünk magunkkal. Teljesen mindegy szinte, hogy a nagyihoz megyünk egy hétre, vagy Egerből hirtelen Üzbegisztánba tervezünk ledobbantani, a pakolás általában körülményes, és tízből kilencszer otthon marad valami. Telefontöltő, fényképezőgép, vagy a gyerek.
A fejetlen csirke módjára való rohangászás megelőzése végett lekaphatjuk a PackPoint nevű alkalmazást. Megadjuk az úti célt, az éjszakák számát, amit ott tervezünk tölteni, és betápláljuk a tervezett programokat is – mint például a hegymászás, a strandolás vagy a városnézés. Pikk pakk kész is a mi saját, személyreszabott ellenőrzőlistánk – ebben benne lesz a szükséges ruhadarabok és tárgyak sora, és a listát később kedvünk szerint alakíthatjuk, de meg is oszthatjuk velünk utazó társainkkal.
A PackPointnak van egy „nagytestvére”, igaz, ez már fizetős: ez a Travel List. Ezzel már nem csak ellenőrzőlistát és komplett útitervet készíthetünk, hanem emlékeztetőket is beállíthatunk az utolsó pillanatban bepakolandó, így rendszerint kényelmesen otthon is maradó tárgyainkról (emlékeztek: töltő, gyerek). Ezen felül a naponta elvégzendő feladatokról is kaphatunk figyelmeztetést, ilyen például a fényképezőgép akkumulátorának feltöltése.
Ha az országok között röpködve közlekedtek, akkor jó barátotok lesz a GateGuru. Ez a kis aranyos gondoskodik arról, hogy sose érhessen bennünket meglepetés a reptereken. A leghasznosabb, amikor több átszállással próbálunk eljutni a célállomáshoz. Olyan fontos dolgokról tájékoztat, mint például a késés, a beszállókapu változásai, a várakozási idő, és bőven kapunk „tőle” információt a reptérről, és lehetőségeiről (éttermek, üzletek és hasonló finomságok).
Ez utóbbi a statisztika szerelmeseinek, és a versengőknek lett kitalálva. Egyrészt, saját utazási statisztikát készíthetünk általa – az utazók például vezethetik, hány kilométert tettek már meg a levegőben vagy hány repülőteret látogattak -, másrészt mindezen eredményeket megoszthatják, összehasonlíthatják másokkal.
Ripsz-ropsz megtalálhatjuk és lefoglalhatjuk szállásunkat a jól ismert TripAdvisor, Booking.com, vagy Airbnb mobilra fejlesztett eszközeivel. S ha megérkeztünk, akkor csak ledobjuk a gondosan bepakolt csomagunkat, és mehetünk is várost nézni. Ehhez nyújt segítséget a magyar fejlesztésű Pocketguide. Ez több, mint 150 nagyváros kihagyhatatlan látványosságait mutatja be anélkül, hogy állandóan a telefonunkat kellene nézegetnünk. Tegyük be a fülhallgatót, dugjuk zsebre a telefont, és a Pocketguide idegenvezetője elirányít bennünket a legközelebbi látnivalóhoz, amiről nem csak a legfontosabb tudnivalókat meséli el, de érdekes történetekkel is fűszerezni a sétát.
Aztán, ha túllépnénk a turisták által kedvelt helyeken, akkor segítségül hívhatjuk TripLingo-t. Az alkalmazás egyszerre lesz tolmácsunk és nyelvtanárunk, aki bemutatja a helyi szokásokat és etikettet, valamint felhívja a figyelmet a legfontosabb kulturális különbségekre. Különleges és nagyon hasznos funkciója az élőbeszéd azonnali fordítása angol nyelvre, valamint hanganyagai, nyelvi játékai és szókártyái segítségével magunk is könnyedén elsajátíthatjuk a helyi nyelv alapvető és gyakori szavait, kifejezéseit.
Amennyiben teljesen magunkénak érezzük a „Rómában, mint a rómaiak” lényegét, akkor tovább mehetünk az alkalmazások erdejében: a Like A Local Guide nevű oldalhoz tartozó alkalmazást nekünk találták ki! Ennek köszönhetően olyan útvonalakat járhatunk be, amiket a turisták talán nem is ismernek, és teljesen elmélyedhetünk a helyiek életében: megfigyelhetjük például, hogy milyen helyeket látogatnak a szabadidejükben, hol esznek a legszívesebben.
Mivel az ördög nem alszik, még indulás előtt telepítsük az !Emergency!–t készülékünkre. Ez az alkalmazás a tartózkodási helyünk alapján megadja az adott ország legfontosabb segélyhívó telefonszámait, és a hozzánk legközelebb eső kórházak, rendelők, nagykövetségek címeit és útvonalait.
Murphy törvénye alapján tuti, hogy a kétbetűs utáni vágy is a legkellemetlenebb pillanatban jön ránk. Mindannyian tudjuk, hogy mennyire „cikis”, amikor egy idegen helyen, városnézés vagy kirándulás közben hirtelen sürgős dolgunk támad. A hosszadalmas keresgélés helyett azonban most egy gombnyomással megtudhatjuk, hogy hol a legközelebbi nyilvános WC. A Flush Toilet Finder több mint 190 000 illemhelyet tárol folyamatosan bővülő adatbázisában, azoknak aktuális nyitva tartásával és leggyorsabb megközelíthetőségével együtt.
Ezekkel felvértezve szinte minden helyzetre felkészültünk, legyen még nálunk esőköpeny, gumicsizma és kalandvágy!
Forrás: hvg.hu/EH

Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!