Heves megyében elkeseredésre ad okot a diákok fittségi állapota. Megkérdeztük a Pásztorvölgyi Általános Iskola és Gimnázium testnevelő tanárát, Irlanda Dezső, hogy miként vélekedik saját nebulóiról.
A Magyar Diáksport Szövetség (MDSZ) nemrég rendhagyó módon mutatta be a NETFIT® legutóbbi tanévi országos méréseinek eredményeit Budapesten. Észak-Magyarország a második NETFIT® mérésen is alulmaradt, a 2015/16-os tanévben is ebben a régióban lettek a legkedvezőtlenebbek a diákok fittségi eredményei. A Heves megyei fiatalok az állóképességi ingafutás teszt tekintetében kudarcot vallottak.
Irlanda Dezső, a Pásztovölgyi Általános Iskola és Gimnázium testnevelője szerint, ezeket a képességeket ezerféleképpen lehet mérni.
– Nem lennék olyan biztos abban, hogy ez így van, mert ezeket a felméréseket van ahol pontosan csinálják, máshol elnagyolják, ezért nem biztos az, hogy ez a statisztika megállja a helyét. Nem érzem azt, hogy ennyire tragikus lenne a helyzet, viszont kétségtelen az, hogy amikor a súlyokat, a tesztzsírszázalékot mérjük, akkor a tanulók egyharmadánál ezzel gond van. Igencsak a pozitív tartományban vannak. De azt gondolom, hogy ez máshol sem lehet másképp – részletezte a tanár úr.
Természetesen az okokról is beszélgettünk.
– A sztenderd dolgokat lehet mondani, mint a számítógép függőség, okos telefon, de például Heves megyében az élsporti élet sincs az ország elitjében és ebben a két dologban lehet összefüggés. Más megyékben több NB I-es csapat van, nálunk ez azért leginkább a vízilabdára korlátozódik. Nincs motivációja a gyerekeknek. Azt viszont látom, hogy ebből kimozdulás van – mondta.
– Mióta ezeket a TAO-s pénzeket felveszik az egyesületek, sokkal többet jelennek meg az iskolákban az edzők, igazolnak gyerekeket, viszik őket versenyre. Szerintem 5-6 éven belül megváltozik a kép, amennyiben megmaradnak ezek az állami pénzek. A heti 5 órás testnevelés is pozitívan hatott, még ha olykor problémák is akadnak vele. Úgy gondolom beindult itt valami, de legjobban azt szeretnénk, ha a Kliktől vagy a várostól több támogatást kapnánk a sportra – zárta mondanivalóját Irlanda Dezső.
Az átlag magyar iskolások fittségén azonban még sok a javítanivaló. A legnagyobb gondok az állóképességnél mutatkoznak. Jellemző még, hogy a kor előrehaladtával ezek az eredmények fokozatosan romlanak, tehát ötödikes korban ennél még jóval kedvezőbbek a mutatók. Az első két év mérőszámait összehasonlítva viszont megkockáztatható, hogy országos szinten már érződik a rendszeres iskolai testmozgás, a mindennapos testnevelés pozitív hatása.
– A diákok rendszeres testmozgásra nevelése fontos küldetésünk, a mai rendezvényünk is ezt a célt szolgálta. A NETFIT® program keretében lehetőség nyílik a gyerekek egészségközpontú fittségi eredményeinek nyomon követésére, ez egyfajta értékelő és visszajelző eszköz a diákok, szüleik és tanáraik részére egyaránt. Célunk, hogy mindannyian folyamatosan kövessék a fittségi mutatókat, hiszen a felmérések eredménye extra motivációt adhat a rendszeres testmozgásra. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy ez iránt már kisiskolás korban kialakuljon a gyerekekben az igény, mert így sokkal nagyobb az esélye, hogy felnőttként is egészségtudatos életet élnek majd.” – mondta Balogh Gábor, az MDSZ elnöke.
A 9 teszt figyelembevételével a közép-magyarországi régió átlagos egészségzónaarány-értéke a legmagasabb (74%), míg a legkedvezőtlenebb átlagos egészségzóna-teljesítési arány Észak-Magyarországon tapasztalható (69,1%). Heves megyében a tanulók 8,6%-a, míg összehasonlításképp Budapesten 5,7%-uk került az elhízott kategóriába. Az adatok összehasonlításánál – a természetes genetikai adottságokon, biológiai érésbeli különbségeken túl − mindenképpen szem előtt kell tartanunk a tanulók szociokulturális hátterét, a családok jövedelmi helyzetét, és egy-egy település sportszolgáltatásokkal való ellátottságát is. Ezek ugyanis mind befolyást gyakorolnak a tanulók fittségére.
Kövess minket az EH Google Hírek oldalán is a legfrissebb hírekért!

















